odik

Jaká má práva pronajímatel u nájmu na dobu neurčitou?

Nájemní smlouva bytu je na dobu neurčitou bez dalších dodatků či změn, takže platí tak jak je dáno zákonem pro rok 2015.

  1. Může pronajímatel jen tak vypovědět nájem, když nájemce nic neporušuje (platí včas, o byt se stará, se sousedy vychází, …)?
  2. O kolik % může pronajímatel požadovat vyšší nájem? A platí zvýšení automaticky od dalšího měsíce od oznámení, nebo jej musí obě strany nejdříve schválit (co když nájemce nesouhlasí)?

arygnoc:
Nechápu, jak můžete dostat palec, když odpovídáte úplně na něco jiného, než se ptám.

ivzez:

  1. Já se ptal spíš jestli může pronajímatel vypovědět smlouvu na dobu neurčitou například jen proto, že už tam nájemce dál nechce. A to dle § 2288 nemůže – jestli to chápu dobře?
  2. Někde jsem viděl, že je možné zvýšení max o několik procent, ale nevím o kolik a ani jestli to platí automaticky od dalšího měsíce nebo to musí nejdřív obě strany schválit.

Nejlepší odpověď
ivzez

(1)
Ano, důvodem k výpovědi nemusí být jenom porušení povinností nájemce.
(NOZ, §§ 2286 a následující)

(2)
Nedá se říci jednoznačně.

Viz NOZ, skončení nájmu bytu:
http://www.za­konyprolidi.cz/cs/2012-89#p2287

Další odpovědi
arygnoc

výdy sú možné dodatky ku zmluve.
dodatok vždy navrhuje jedna strana.
strana, ktorá s ním nesúhlasí, môže zmluvu vypovedať.

príklad:
navrhnete nájomné o 50% nižšie.
nájomca nesúhlasí a dá vám vypoveď.

nájomca navrhne o 50% vyššie nájomné.
nesúhlasíte a dáte výpoveď z nájmu.

jednoduché, na zmluvu treba najmenej dve strany, ktoré s ňou súhlasia.

;-Q
Doplňuji:
tak po lopate:

prenajímateľ má práva ako majiteľ nemovitosti – vy nemáte žiadne práva.
môže vás vyhodiť, kedy sa mu zachce a dokonca to nikomu nemusí odôvodňovať.
jediné, čo nesmie, je zadržovať váš majetok – ale kľudne vám ho môže vyložiť na ulicu (v extrémnych prípadoch).

ak sú takéto prípady ošetrené v zmluve nejakými sankciami, tieto sankcie môžete uplatniť – to je tak všetko.

vý, ako nájomca, nemáte k nemovitosti žiadne práva, máte iba práva k nájomcovi, a to práva dohodnuté zmluvou.

ale – každá zmluva sa dá zmeniť.

;-Q

marci1

K 1) NOZ §§ 2286 : ano ( viz odpověď "ivzez).

K 2) NOZ § 2249 :

(1) Neujednají-li si strany zvyšování nájemného nebo nevyloučí-li zvyšování nájemného výslovně, může pronajímatel v písemné formě navrhnout nájemci zvýšení nájemného až do výše srovnatelného nájemného obvyklého v daném místě, pokud navržené zvýšení spolu s tím, k němuž již došlo v posledních třech letech, nebude vyšší než dvacet procent. K návrhu učiněnému dříve než po uplynutí dvanácti měsíců, v nichž nájemné nebylo zvýšeno, nebo který neobsahuje výši nájemného a nedokládá splnění podmínek podle tohoto ustanovení, se nepřihlíží.

(2) Prováděcí právní předpis stanoví podrobnosti a postup pro zjištění srovnatelného nájemného obvyklého v daném místě.

(3) Souhlasí-li nájemce s návrhem na zvýšení nájemného, zaplatí počínaje třetím kalendářním měsícem po dojití návrhu zvýšené nájemné, jak bylo navrženo. Nesdělí-li nájemce v písemné formě pronajímateli do dvou měsíců od dojití návrhu, že se zvýšením nájemného souhlasí, má pronajímatel právo navrhnout ve lhůtě dalších tří měsíců, aby výši nájemného určil soud; návrhu podanému po uplynutí této lhůty soud nevyhoví, namítne-li nájemce, že návrh byl podán opožděně. Soud na návrh pronajímatele rozhodne o nájemném do výše, která je v místě a čase obvyklá s účinky ode dne podání návrhu soudu.

odik

hanny 2: Protože tomu nerozumím, tak se ptám nejdříve tady … nebudu si kvůli tomu přece hned platit právníka (i když by to samozřejmě bylo nejsnazší). Pokud odpovídat (poradit) nechcete, tak jednoduše neodpovídejte. Děkuji.

arygnoc

pretože vy ste tú otázku postavil veľmi arogantne – čo vy chcete ako nájomník mať nejaké práva voči nemovitosti?

ste zákonom chránený iba rozumnými lehotami, v ktorých vás môže nájomca vyhodiť – a to bez ohľadu na dôvod (i bez dôvodu).
takže jeho právo je sväté – je to právo majiteľa.
vy nemáte práva žiadne – ste iba chránený, nič viac.

;-Q

odik

A vy zde píšete bláboly. Z odkazu od ivzez jasně vyplývá, že mě vyhodit nemohou. Jak správně podotkla hanny 2, tak mohou lhát a vymýšlet si okolnosti, ale to už je věc jiná. Takže tady prosím svoje „pravdy“ dál nešiřte, děkuji.

arygnoc

neexistujú iba zákony na ochranu nájomnékov, ale i zákony na ochranu majetku (čo tak pozrieť do ústavy, ktorá garantuje nedotknuteľnosť súkromného majetku?)

keď vás vyhodí, nemôžete nič, maximálne dosiahnete nejakú pokutu pre majiteľa nemovitosti.

si pište, ze keď vás vyhodiť bude chcieť, tak to urobí.

k tej nemovitosti nemáte totiž žiadne práva – na rozdiel od jej majiteľa.

;-Q

hanny 2

odíku – neříkám,že nechceme poradit,ale hned někoho nenapadej,když odpověď není podle tvých představ a počkej si na další!Rozumíme si?