hanny 2

Jaká jsou tradiční polská jídla?

Nejlepší odpověď
hanulka11

bigos, chlodnik,grochów­ka,žurek

Další odpovědi
krum

Předkrmy:
Smalec: opékaná slanina s cibulí, majoránkou a někdy s jablkem nebo sušenými švestkami. Podává se na chlebě a přikusují se okurky, oblíbený předkrm před hlavním jídlem.
Śledzie w śmietanie: slaneček v kysané smetaně, obvykle s cibulí.
Boczek ze śliwką: slanina nadívaná švestkami.
Tatar: tatarský biftek, narychlo usmažené mleté hovězí maso s cibulí a vaječným žloutkem.
Hlavní chody:
Eskalopki z cielęciny: telecí maso v těstíčku.
Polędwiczki wołowe: hovězí svíčková, často s houbovou omáčkou.
Ozór wołowy: doměkka dušené hovězí jazyky.
Sztuka mięsa w sosie chrzanowym: velká porce vařeného hovězího masa s křenovou omáčkou.
Zrazy zawijane: hovězí závitky nadívané slaninou, okurkami, cibulí, případně červenou paprikou, podává se s pikantní omáčkou.
Vepřové:
Golonka w piwie: tučné, ale velmi chutné vepřové koleno, někdy podlévané pivem, vždy se podává s křenem; velmi tradiční jídlo, původně pochází z Bavorska.
Karkówka: jemná vepřová svíčková, pečená nebo grilovaná.
Kotlet schabowy: tradiční vepřová kotleta obalovaná ve strouhance (chutný pokrm, který vás rozhodně nikdy nezklame).
Kiełbasa: velmi dobře chutnají na čerstvém vzduchu, s nakládanými okurkami a v kombinaci s pivem nebo vodkou; obzvláště doporučujeme zkusit bílé klobásky.
Żeberka w miodzie: smažená vepřová žebra s medem.
Polévky:
Chłodnik litewski: bílá polévka z červené řepy, podává se studená s vejcem natvrdo, původně pochází z Litvy.
Barszcz biały: hustá kyselá polévka z pšeničného škrobu s majoránkou, bramborami, někdy ochucená smetanou.
Barszcz czerwony: osvěžující polévka z červené řepy, podává se se zeleninou a kysanou smetanou nebo čistá s noky.
Żurek: kyselá polévka s bramborami, párkem nebo vejcem, někdy se podává ve vydlabaném bochníku chleba.
Krupnik: polévka s ječnými kroupami s trochou zeleniny a uzeného masa.
Kapuśniak: polévka z kysaného zelí.
Zupa ogórkowa: polévka z kyselých ukurek.
Zupa koperkowa: koprová polévka.
Rosół z kurczaka: vývar z pečeného kuřecího masa s nudlemi.
Zupa pomidorowa: rajská polévka, často s rýží nebo nudlemi.
Grochówka: hustá hrachová polévka.
Zupa grzybowa: houbová polévka, obvykle se smetanou.
Flaki wołowe: vývar z hovězích kostí a vnitřností.
Další masitá jídla:
Baranina: pečené nebo grilované jehněčí, velmi chutné, oblíbené zvláště v horských oblastech.
Klopsiki: sekaná, často se podává s rajskou omáčkou.
Bigos: velmi chutný pikantní dušený pokrm, připravuje se ze zelí a z velké porce různých druhů masa a klobásek; velmi tradiční jídlo, oblíbené zvláště mezi myslivci.
Dziczyzna: zvěřina, oblíbený je např. zajíc nebo bažant.
Fasolka po bretońsku: dušené fazole s rajskou omáčkou a párkem, levné jídlo.
Gołąbki: kapustové závitky plněné mletým hovězím masem a někdy i rýží, původně pochází z Litvy.
Kaszanka: grilovaná nebo pečená vepřová krev s pohankou, ve střívku ve tvaru klobásky.
Szaszłyk: velká porce masa grilovaná na rožni, původně kavkazský pokrm.

Zdroj: http://www.sta­ypoland.com/pol­ska_kuchyne.html

greycell

i jeszcze kremowa zupa z buraków, oj ale pyszne jedzonko!

anonym

Tedy nevím kdo toto překládal.Vždyť tam je spousta nesmyslů. Jen ten první název „smalec“ je v překladu SÁDLO" ! A třeba „flaczki wołowe“ jsou HOVĚZÍ DRŽťKY.