kapka

Jaká jsou teď léta?

Říká se třeba dvacátá léta dvacátého století. Rok 2011, jak by se to řeklo?
Doplňuji:
No, koukám, že nejsem sama, kdo tápe, jak současné období označit a to jsem myslela, že budu za hloupou, když se budu ptát na takovou obyčejnou věc. Odpověď jsem nakonec našla na Wikině. Zde je to oficielně označeno jako „druhé desetiletí 21.století“ http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Os­car_za_nejlep%C5%A1%C3­%AD_re%C5%BEii
Dvacátá léta přeci začnou až od roku 2020.

Nejlepší odpověď
Drap

začínají dvacátá léta jednadvacátého století.
desátá léta byly od 2000 do roku 2010

Další odpovědi
Rocker

Desátá léta 21.století:-)

mosoj

Nevím jaká jsou nyní pro koho, ale budou pro všechny krutá !!!

eshop452

ted je 21 století

bolak

I přes největší počet palců si myslím že se Drap plete. Matematicky mi to totiž nedává smysl. Pokud by spadal rok 2015 do dvacátých let, pak by rok 1989 byl logicky součástí devadesátých let.

Ale je klidně možný že se pletu a že to s matematikou nebo logikou nemá vůbec nic společnýho.

kapka

Ano, Drap tentokrát neodpověděl správně. Tady už se to tak někdy stává, že nesprávná odpověď má nejvíc palců.

led

Tu ide vlastne o slovíčka.
Hovorí sa 1.dekáda – 1.desiatka, 2. dekáda – 2.desiatka
Ale paradox 0.-19. rok sa okrem dekád nejako ináč nepomenúva. No od 20.-29. sú to už „dvacáta léta“
váš rok 2015 spadá do 2.dekády 21.storočia,
1989 patrí do 80-tych rokov 20.storočia.

bolak

Já jednou na nově slyšel výraz „nultá léta“, říkal tomu tak myslím Rej (ten černoušek), nicméně „10. léta“, to jsem ještě nikdy neslyšel. Hlavně se to nepojmenovává asi proto, že v těch prvních 20 letech každý rok začíná jinak ..jedna,dva tři,čtyři,pět… nicméně od dvacátejch let už je to dvacet jedna,dvacet dva, dvacet tři…všechny roky začínaj slovem „dvacet“ čili jsou to dvacátá léta. Každopádně ať už ty roky 0–19 maj mít nějaké pojmenování nebo nemaj, tak dvacátá léta se jmenovat nemůžou. To by bylo nefér vůči těm druhým dvacátým létům :)

Kerberus

http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=795

Kerberus

Okopírovala jsem z předchozí zdroje, kdyby se náhodou změnil a odkaz nebyl k nalezení.

Dvacátá léta jsou ta, která mají na místě desítek dvojku, tedy např. 1820–1829, 1920–1929, 2020–2029. Třicátá léta jsou 1830–1839, 1930–1939, 2030–2039 atd. Pro roky 1900–1909, 1910–1919, 2000–2009, 2009–2019 atp. čeština žádné specifické pojmenování nemá („nultá“ léta se neužívají, „desátá“ léta se užívají zřídka). Tato období většinou označujeme jako první léta století, začátek století, první desetiletí, druhé desetiletí apod.

Do prvního století počítáme roky 1, 2, …, 100, do druhého století roky 101, 102, …, 200. Dvacáté století začalo 1. ledna 1901 a skončilo o půlnoci z 31. prosince 2000 na 1. ledna 2001. Devadesátá léta dvacátého století však skončila o rok dříve, 31. prosince 1999. Rok 2000 byl posledním rokem desátého desetiletí dvacátého století a zároveň posledním rokem dvacátého století. Dvacáté první století začalo dnem 1. ledna roku 2001 a skončí o půlnoci z 31. prosince 2100 na 1. ledna 2101, přičemž devadesátá léta dvacátého prvního století budou léta 2090–2099.

Datum 1. ledna 2001 analogicky považujeme i za počátek třetího tisíciletí, jež skončí o půlnoci z 31. prosince 3000 na 1. ledna 3001.

Způsoby sdružování časových úseků do větších celků, další členění a jejich pojmenovávání mají své historické příčiny a překrývají se v nich dva principy: aritmetický a praktický. Spojení dvacátá léta není žádnou novinkou – uvádí ho např. Příruční slovník jazyka českého (1. díl, A–J, 1935–1937). Podrobněji se o této problematice lze poučit v příspěvku J. Králíka: Přežije 20. století rok 2000? Naše řeč 1998, s. 265–267.

annas

Náhodou jsem na tuto otázku narazila. Opravdu se Drap zmýlil, dala jsem mu bod omylem.

briketka10

a já tedy taky chjo no jó
mě matika nikdá nešla :(