MadAnnie

Jaká jsou práva exekutora?

Moje mamča má nějaké dluhy a bude vyhozena z domu, který vlastní její bratr. Trvalé bydliště má na obci. Nějaké cenné věci jsem odvezla do bytu, kde bydlím s přítelem. Předpokládám, že si sem mamku nastěhujeme. Ovšem bez přepisu trvalého bydliště. Je možné, aby nám sem v případě exekuce přišel exekutor?
Je možné aby ji bratr vyhodil z toho domu, vzhledem k tomu, že tam má plno věcí. Ty věci zůstanou jemu nebo je musí vydat? V případě, že si ty věci nechá a vystěhuje je na vlastní náklady, může po mamce požadovat peníze za vystěhování???
Děkuji

Nejlepší odpověď
Mapel

Bohužel exekutor nemusí prokazovat, že majetek patří dlužníkovi. Pokud bude mít mamka trvalé bydliště na obci a neměla bydliště u tebe, je tato situace jednodužší při prokarování majetku u soudu. Tuto variantu bych ponechal. Exekutor musí mít soudní příkaz pro vstup do objektu. Pokud má mamka bydliště na obci musel by exekutor požádat soud o povolení ke vstupu do tvého bytu. Tady bych doporučil u notáře ověřit nájemní smlouvu s tvojí mamkou o ubytování v tvém bytě. Formulovat v této smlouvě, že vybavení bytu náleží tobě s manželem a mamce náleží to a to. Potom je prokazování u soudu při vylučovací žalobě daleko snažší.

Další odpovědi
Drap

Ano je možné, aby exekutor přišel i k tobě, pokud má důvodné podezření že je tam uložen majetek toho na koho se exekuce vztahuje.
Bratr ji nemůže vyhodit, pokud je dodržena smlouva jakou mají. Pokud je dům bratra, smlouva neni dodržována nebo porušována, popřípadě neni vůbec a matka tam nemá trvalé bydliště, tak ji vystěhovat samozřejmě může. Majetek by jí měl vydat, pokud na něj nebyla uvalena exekuce a je prokazatelně její.

anonym

Jsou zde dva různé problémy:

  1. Vyhození matky z domu, který vlastní její bratr. Zde záleží na tom, mají-li spolu sepsanou nějakou smlouvu a také na obsahu této smlouvy. V rodině se takto věci neřeší, takže pravděpodobně to bude tak, že smlouva neexistuje, bratr se bojí exekuce a nechce za dluhy své sestry nést újmu na vlastním majetku.

Osobní věci Tvé matky si ale nechat nesmí, dopustil by se tím přestupku „zadržování cizího majetku“. To by potom řešila policie a pokud by to nepomohlo, tak soud.

  1. Exekutoři jsou dnes všemocní. Na jedné straně je to, co říká zákon v teorii, a na druhé straně je právo exekutora zajistit majetek dlužníka k pokrytí pohledávky věřitele. Exekutorské kanceláře, to není jenom exekutor a nějaká sekretářka. Jsou to také detektivové, kteří v případě potřeby hlídají dlužníka, aby svůj majetek někde neukryl, aby dlužníka našli, když se nezdržuje na adrese, na níž má nahlášen pobyt atd.

Když se matka nastěhuje k Tobě, je vysoce pravděpodobné, že exekutor si matku najde právě u Vás. Exekutoři zabaví majetek k pokrytí výše dluhu a nebudou velmi pravděpodobně brát ohled na Vaše námitky, že zabavovaný majetek nepatří matce.
Takový majetek potom musí být z exekučního řízení „vyloučen“ rozhodnutím soudu. (Ale to už bude exekučně zabaven).K tomuto rozhodnutí budete muset doložit doklady, že vyloučený majetek jste pořídili skutečně Vy a že je Váš a ne matčin.
Co s tím? Na to je těžká rada. Nejschůdnější cesta vede přes férové jednání a cestu domluvy s exekutorem. Zajděte s matkou za exekutorem, který má její případ řešit. Zeptejte se ho, jaké možnosti vyřešení exekuce by připustil a zkuste se domluvit na vyřešení problému. I exekutor má většinou snahu, aby se exekuce vyřídila pokud možno v klidu. Pokud uvidí snahu o nalezení řešení z Vaší strany, zřejmě přistoupí na řešení, které nebude pro Vaši matku katastrofou a pro Vás černou můrou a hrozbou.

Michal Kole

Exekutor bohužel může zabavit vše u čeho se domnívá, že patří dlužníkovi – záleží jen na jeho fantazii.

Trvalé bydliště dnes exekutora nezajímá. Kde má dlužník svoje věci nebo jen údajně tak to si exekutor zjišťuje sám nebo prostřednictvím soukromých detektivů.