Jaká jsou práva a povinnosti vůči např. ZP a SP, když žena dlouhodobě zůstane v domácnosti, a jediný příjem přinaší muž.

Nejlepší odpověď
Miroslavst

V případě, že nepečuje o dítě a pouze zůstane doma bez jakéhokoli příjmu, musí tuto skutečnost oznámit na ZP a zde platit povinně na veřejné pojištění. Částku přesně nesdělím, ale je to kolem 1000,–Kč měsíčně.
Vůči SP žádnou povinnost nemáte.
Doba strávená doma se vám nezapočítává do důchodu.

Další odpovědi
standa

Miroslavou odpověď doplňuji o tu částku, která činí 1.080 Kč.

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/zustanuli-dobrovolne-doma-a-mam-dite-7let-chodi-do-zs-a-jediny-prijem-je-od-manzela-jak-to-je-s-zp-a-sp