tom004

Jaká jídla byla, (nebo jsou), „šormajzl“ a „dráteník“ ?

Nejlepší odpověď
annas

Na Slovácku najdeme v receptáři našich babiček:na sádle se škvarky orestovaná cibule.Vše smíchané s uvařenými fazolemi a kroupami.

V jiné oblasti se takto říká pokrmu,kde se míchají kroupy a hrách.
Používá se i název šumajstr, obdobou je šoulet nebo svarba.

U dráteníka si nejsem tolik jistá. Myslím si,že jsou to syrové strouhané brambory s česnekem (pro ochucení se přidávala slanina nebo kousek uzeného, případně vajíčko),které se pečou na plechu.Pak se krájí na čtverce.

Zdroj: Staročeská kuchařka.

Další odpovědi
hanulka11

šormajzl- je jídlo z krup fazolí a škvarků
dráteník -to je jako bramborák ,jenže pečený na pekáči