natushka

Jaká je zemská osa: vodorovná,kol­má,nebo ukloněná? Jestliže je ukloněná, o kolik stupňů?

Nejlepší odpověď
chudst

Zemská osa je nakloněna o 23,45 stupně vůči rovině zemské dráhy.
Doplňuji:
Proto take mame dny i noci… – viz zde: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-jsou-letni-dny-delsi-nez-zimni

Další odpovědi
quentos

je nakloněná o dvacet tři a půl stupně. Ale jinak je samozřejmě pomyslná, neexistuje.

arygnoc

chuds:
zemská osa je nakloněna 23,45° od kolmice vůči ekliptice (což není rovina oběžné dráhy kolem Slunce (přesně 23°27´, což je sklon zemského rovníku k rovině ekliptiky).
Kromě toho osa zemské rotace vykonává ještě tzv. precesi (krouživý pohyb zemské osy přibližně po plášti dvojkužele) jednou za 25.725 let.

mosoj

Hele všecno Ti hledat nebudu.
Musíš si to najít, nebo tomu věřit.

Drap

je nakloněná, kdyby se chtěla uklonit, tak by se musela ohnout a tudíž by se zlomila.

hanulka11

zemská osa je jen smyšlená přímka okolo které se země otáčí a ona se mírně vychyluje

staryforTin

Zemská osa během posledních měsíců změnila úklon k horšímu. Potvrdili to Britští vědci z Univerzity v Oxfordu. Po dobu výzkumu který trval od roku 1985 zjišťovali nové poznatky ke zdánlivě jednoduché otázce zda je zemská osa kolmá nebo ukloněná. Mnozí ale útočili na skutečnost, že není podle čeho určit polohu Země. Zemi chybí „index“. Tak se vyjádřil Americký profesor Katoo, který úzce spolupracuje s Britskou Univerzitou. Když vědci určovali podle čeho se bude řídit zemská osa, všimli si nepravidelných „vztahů“ mezi Sluncem a Měsícem. Říká se tomu inklinace. Zjistili, že když Země inklinuje ke Slunci a současně ke své družici, mohlo by se jednat o časové razítko, kdy by se mohlo říci, že zemská osa je vodorovná. Katoo zpochybnil pozemské označení vodorovina, jelikož ve stavu beztíže se těžko ověřuje rovina vodou. Z toho principu Katoo navrhl, aby se pro tento případ, kdy Země inklinuje zároveň ke Slunci i Měsíci, ujal název projektovaná inklinace (projected inclination). To by umožňovalo vědcům v budoucnu zjistit jestli zemská osa opravdu projektuje inklinaci, nebo je ukloněná. Výzkum který trval více než dvě desítky let si vyžádal přes 800 000 000 Liber. Proto je tento výzkum trnem v oku místních liberálů, kteří by rádi v budoucnu tyto náklady viděli v humánním oboru. Nicméně ani Češi nezůstali pozadu a přispěchali s nápadem jak zajistit aby byla zemská osa neustále ukloněná. Dr. Svárovský SC. uvedl jeden z mnoha příkladů. Možná by tomu napomohl průmysl. Princip doktor uvedl následovně: Tovární komíny by se do budoucna stavěly zešikma a to pouze jedním směrem. Plyny které komínem stoupají vzhůru by mírně pootočily planetu. Země by tedy mohla rotovat podle toho jak rychle vychází kouř z komínů a udržovat ji tak v uvedené ukloněné rovině. Zemská osa která v minulosti utrpěla opotřebování ložisek, by ovšem toto zacházení nemusela vydržet. Podle varování Ruských výzkumníků kteří se pohybují v blízkosti severního pólu, by ulomení zemské osy mohlo znamenat vážné ohrožení jejich výzkumu. Upozorňují na fakt, že kdyby se zemská osa ulomila v horní části, přičemž by Země držela spodní stranou osy, mohli by Rusové odletět do vesmíru a nemuseli by se vrátit. Těžce by se přitom přidržovali ker, nebo vršku ubytoven, protože osa Země by se vychylovala ve směru kolmém na okamžitou polohu osy zemské rotace a zároveň kolmou na dvojici gravitačních sil působících na rovníkovou výduť, což by znamenalo, že by se neudrželi. Stoupenci celosvětové ekologické organizace Greenpeace proto svými skoky do Macochy doporučují, aby byla vytěžená nafta nahrazena řepkovým olejem. Nafta po statisíce let udržuje zemskou osu v provozuschopném stavu. Vlivem nekontrolované těžby však dochází přirozené mazivo a výrobci motorových olejů odhadují množství které by museli vyrobit pro zemskou osu na miliony tun ročně. Přitom upozorňují že ještě nebyla potvrzena Hubbertova teorie ropného vrcholu. Čeští odborníci se proto radí jak nejlépe skloubit nedůležitý úkaz s lácí. Můžeme je například potkat v Lidlu nebo Kauflandu.