mosoj

Jáká je závislost tlaku za redukčním ventilem ?

Na vstupu vodovodu do domku, musím mít pro vysoký tlak vody ve vodovodním řádu redukční ventil.
Výstupní tlak nastavuji tak někde kolem 4 bar ( kvůli boileru a jeho pojistnému ventilu). Pokud se zvýší tlak před redukčním ventilem, zůstane výstupní tlak stejný nebo se také v nějakém poměru zvýší ?

Podotýkám, že myslím stav bez zásahu do redukčního ventilu.

Nejlepší odpověď
Lamalam

Netuším jak je tomu o vodního redukčního ventilu, ale u plynových redukčáků používaných v laboratoři to funguje tak, že výstupní tlak je konstantní (pochopitelně pouze v určitém rozmezí vstupního tlaku). Řekla bych, že u toho tvého by to mělo fungovat stejně, tj. tlak za redukcí by měl zůstat stejný i při jisté změně tlaku před.

Další odpovědi
JájsemRaibek

Pokud zvýšíš nebo bude zvýšen tlak na vstupu a na výstupu bude nastaven tlak např. 4 atm, tlak na výstupu bude právě díky redukčnímu ventilu stále 4 atm. Co však redukční ventil nedokáže, je zvýšit tlak, pokud tlak na vstupu klesne.

Clouseau

Každý regulátor reguluje vůči nějaké „referenci“ Například regulátor elektrického napětí má referenční zdroj vůči kterému porovnává výstupní napětí a snaží se na výstupu udržet napětí stejné jako má reference.. Daří se mu to při zvyšování napětí až k bodu maximálního napětí kde dojde k destrukci. Směrem dolů to funguje tak že regulátor je funkční téměř k hodnotě reference pak při dalším snižování nedojde k destrukci ale výstupní napětí už „neudrží“, bude klesat…

Redukční ventil je také regulátor, při zvyšování tlaku vody bude správně fungovat a na výstupu udržovat tlak který porovnává s tlakem „referenční“ pružiny a funkční bude až do maximálního tlaku kdy může dojít k poškození. Při snižování tlaku se bude chovat podobně, tj tlak na výstupu už „neudrží“ a tlak bude blízký tlaku na vstupu…