JájsemRaibek

Jaká je vzdálenost hvězd?

Při pohledu na oblohu mě napadla tato otázka a zajímalo by mě, jak jsou od sebe vzdáleny hvězdy např. Velký vůz – Velká medvědice?
Takže abych to upřesnil: Jak daleko jsou od sebe dvě hvězdy na spodní straně Velkého vozu (vrchní strana pokračuje tzv. ocasem)?
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Vel­k%C3%BD_v%C5%AF­z#mediaviewer/Sou­bor:Ursa_major_con­stellation_map­.png
Nějaké stupně apod. mi opravdu nic neříká. Dá se to nějak určit?

Odpovědi
Quimby

Dá se to urči pomocí souřadnic a vytvořit takový trojúhelnik(no oni jsou to spíš koule ale tohle je pro zjednodušení) Země-1.hvězda-2.hvězda
U těhle dvou hvěz by to mělo být cca 11.757 světelných let(vzd. kterou urazí světlo za jeden rok)
Vysvětlení a spočítán najdeš tady: http://www.ne­oprogrammics.com/dis­tance_between_two_star­s/index.php

možná je to někde i česky, ale to sem nehledal,
Kdyby tě zajímaly jiné hvězdy, tak tam stačí zdat správné hodnoty, ikdyž nevíš co znamenají, můžeš je najít na anglické wikipedii u dané hvězdy.

Ješte kdyby sis to chtěl spočítat sám, tady jsou ty dvě hvězdy co si chtěl:
http://en.wiki­pedia.org/wiki/Gam­ma_Ursae_Majo­ris
http://en.wiki­pedia.org/wiki/Be­ta_Ursae_Majo­ris

kelley

Dovolím si spíš jen takovou filozofickou vsuvku k tématu: to že se dvě hvězdy přo pohledu ze Země jeví že jsou blízko sebe, vůbec nemusí znamenat, že tomu tak skutečně je. Jedna z nich může být velmi slabá, ale vzdálená od Země třeba „jen“ 20 světelných let, ale ta druhá je velmi slilně svítící, ale vzdálená třeba sto tisíc světelných roků… Jinak řečeno, to že se nám skupina hvězd ze Země jeví jako že jsou blízko sebe a my jsme jí dali jméno souhvězdí – tak to naprosto nic neznamená. Pochopení těch stupňů je k tomu docela důležité. Další příklad – název jakéhosi starého sci-fi filmu byl „Záhada souhvězdí Orion“. To je naprostý nesmysl, pokud nejmenujeme konkrétní hvězdu ze souhvězdí. Ten název klidně mohl znít třeba: „Záhada 31°“ nebo „Záhada severovýchodu“ a bylo by to totéž… Ještě jinak: hvězdy (např.) Velkého vozu rozhodně NEleží spolu v jedné rovině, na jedné placce, ale jsou proti sobě velmi podstatně posunuty oproti pohledu ze Země.

arygnoc

vzdialenosť v stupňoh je vzdialenosť, v akej sa NÁM tie hviezdy javia zo Zeme.

priamo v člábku máte odkazy na jednotlivé hviezdy, v ktorých sú vzdialenosti od Zeme.
Na základe jednoduchej triangulácie si potom vypočítate skutočné vzdialenosti.

aj by som vám to vypočítal (je to jednoduché), ale neviem, o ktoré hviezdy sa jedná.

ak sa jedná o vzdialenosť Phekda-Megrez, tak to je ±3,2 LY.