Jaká je vůbec definice daně ? Jak se liší třeba od mýtného nebo hlavně cla ?

Předpokládám že pro výpočet tzv. dne daňové svobody se používá jen to co nazývá přímo daní.

Odpovědi
Skeptik

Daně jsou z historického hlediska výpalné, které vybírá silnější od slabšího za to, že slabší žije na místě pod vládou silnějšího. Mají za úkol zalepit veškeré ztráty, které postihly silnějšího vlivem jeho vlastní blbosti.

Mapel

Z dnešního hlediska je daní i mýtné, clo a jakýkoliv správní poplatek. Vše se hrne do pytle daní. Přesná definice je : Daň je zákonem určená povinná platba do veřejného rozpočtu.
Den daňové svobody je právě okamžik, kdy do určitého dne daňoví poplatníci vydělávají na pokrytí výdajů vlády a ostatních institucí státu. Teprve až o penězích, které vydělají počínaje dnem daňové svobody (včetně), rozhodují svobodně sami.

Reuef

„Daň je povinná zákonem určená platba do veřejného rozpočtu, která se vyznačuje neúčelovostí a neekvivalentností tzn. ukládá se jako jednostranná povinnost bez nároku plátce na plnění ze strany státu.“

Zdroj: http://www.fi­nance.cz/zpra­vy/finance/17291-definice-dane/