wendyX

Jaká je správná výslovnost jména ‚Rubinstein‘ ?

Mám na mysli onoho ruského klavíristu, skladatele a dirigenta. Kupodivu i v médiích slýchám několik různých výslovností- jako na př.

‚Rubinstejn‘ ...... nebo
‚Rubinštejn‘ ....... případně i
‚Rubinštajn‘

Co je tedy vlastně správně ?

Nejlepší odpověď
Pepa25

IMHO je správně „Rubinštejn“, protože rusky se psal Рубинштейн. Jako ruský Žid měl německé, poruštěné jméno …

Další odpovědi
quentos

Na výslovnosti slov včetně jmen je bezvadná stránka www.forvo.com, ale jako na potvoru tam zrovna tohle jméno není (jsou tam jiní Rubinsteinové, ale ne tenhle). Nicméně tam lze slova, u níž výslovnost neznáme, přidávat, tak jsem ho tam přidal a on se nám za pár dní ozve nějaký rodilý Rus, který to rozsekne ;{)>
Doplňuji:
tak už to namluvil rodilý Rus a Pepovu odpověď potvrdil ;{)> lze poslechnout zde http://www.for­vo.com/word/%D0%B0%D0%­BD%D1%82%D0%BE%D0%BD_%D1­%80%D1%83%D0%B1%D0%B8%D0­%BD%D1%88%D1%82%D0%B5%D0­%B9%D0%BD/