Jaká je spojitost mezi Napoleonem a sklenicí na brandy či koňak – tzv. napoleonkou?

Nejlepší odpověď
annas

1. Napoleon franc. meno z tal. Napoli (to z gréc. Neapolis Nové mesto), t.j. pochádzajúci z Neapola
http://www.ro­dostrom.cz/Na­poleon

2. Autor Jarda Vála píše
„Proč se však sklence na brandy či koňak říká napoleonka? Na nízké stopce stojící široká sklenice, která se nahoře zužuje a připomíná malý cylindr petrolejové lampy, slouží k zahřívání v dlani. Napoleonka se jí říká jenom u nás, ve zbytku světa se jedná o označení neznámé.
Kde se vzalo? Stalo se tak díky aktivitám československých skláren v polovině minulého století. Tehdy se tyto brandy snifters či ballon glass zdobily císařskou korunkou a velkým N, patřily k vyhledávaným dárkům, ale s Napoleonem nemají nic společného."
http://jardava­la.blogspot.cz/2015/06/­nesmrtelna-jmena.htm

3. . Ve francouzštině (snifters verres) i angličtině (snifters glasses) se název překládá do češtiny jako Čichač (nazývaný také brandy čichač, koňak sklo, nebo balónek) Tento název se začal používat asi v r. 1937. .

--
Napolenka je jen české a slovenské pojmenování pro skleničku.. O názvu spekulace – třeba Napoleon měl rád koňak, ten pochází z Francie atd.