Lgee

Jaká je smrtelná dávka vitamínu C?

Na Wiki sem našel, že doporučená denní dávka je 60 mg a někdo konzumoval dlouhou dobu 40000 mg (40 g) a dožil se 92 let, a moje otázka je, jaká dávka musí být zkonzumovaná za den na smrt a po jakých dávkách se projevují první nežádoucí účinky.

Nejlepší odpověď
cynique

Smrtelná dávka u lidí není stanovena, resp. zjištěna.
Pro krysy je LD50 11900 mg/kg, což je dávkou, při které chcípne polovina krys (je to standardní metoda výzkumu). Tedy je to cca 1,2 % celkové váhy (krysy).
Analogicky u 70kg člověka bychom se dostali na nějakých 840 gramů pro LD50 (ze dvou 70kg lidí by měl po podání 840 g jeden zemřít, druhý by otravu rozchodil).
Krysí ukazatele poměrně dobře korelují s lidskými hodnotami.

Další odpovědi
marci1

Nadbytek vitamínu C se vylučuje močí, ale smrtelná dávka je údajně:12000 mg /kg živé váhy.
http://techne­t.idnes.cz/do­konaly-jed-zabiji-jiste-ale-dlouho-neochrani-vas-ani-ochutnavac-pyj-/tec_technika­.aspx?c=A080819­_111907_tec_techni­ka_fur

da ny

Toto jsme se učili (vaření a ABC výživy) o vit. C na ZDŠ (nyní ZŠ) …;)
„itamín C je vitamín rozpustný ve vodě a jako takový není pro tělo toxický. Jeho vyšší dávky se rozpustí v moči a odejdou z organismu vylučovacími cestami ven, aniž by výrazně poškodili samotný organismu.“
V článku se uvádí, že v kombinaci s některými farmaky může ve vysokých dávkách poškozovat organizmus.

„Vitamín C a předávkování – dá se to?
Denní potřeba vitamínu C
Pohybuje se kolem 75 mg. Aby se mohl vytvořit zásobník této látky v organismu je nutné konzumovat alespoň 200 mg denně.“
http://www.re­habilitace.in­fo/vitaminy/vi­tamin-c-predavkovani/
http://empati­a.cz/dotazy/pre­davkovani-vitaminem-c

dr.luha

Pročti si knížku „Vitamín C a megaskorbická liečba-zabudnutý poklad“ Je volně stažitelná – povoleno autorem.