Gábinka

Jaká je reakce na ochlazení?

Docela by mě zajímalo, jaká je reakce obratlovců.. když náhle z teplého podzimu, příjde mrazivá zima.. Nevíte někdo?

Odpovědi
venkovan

Jak kteří. někteří se víc zahrabou do bahna vodní plochy či řeky, jiní zas víc do listí, nor apod., a upadnou do zimního spánku a další migrují do oblastí kde je nějaká potrava a jiní se snaží přežít jak se dá. Většina, stejně jako lidi nahodí zimní srst (my oblečení) a snaží se vydržet do jara. Nezřídka se býložravci a i některé šelmy stahují do stád či smeček, aby se lépe chránili a nebo lépe lovili.
Teplý podzim a mrazivá zima – prostě kdo ten výkyv vydrží, má šanci přežít zimu. Kdysi na Silvestra se prudce změnila teplota. zeptej se rodičů či prarodičů – rok 1979 či 1980. Běhen noci z teploty okolo +8°C klesla teplota až na –30°C. Vypravuje se, že ze stromů padali zmrzlí ptáci.
Je to velmi široká otázka – najdi si od každé skupiny obratlovců několik zástupců a přečti si jak kdo přezimuje.

radce

Většina zvířat tuhou zimu nějak vytuší a ochrání se hustším osrstěním nebo opeřením. Pokud je změna extrémně rychlá, přežijí jen ti nejsilnější…