Jaká je promlčecí lhůta dluhu u určitých společností, když nejsme v žádném kontaktu a nic se neřeší?

Nejlepší odpověď
Bičiště

Po 3 letech nelze dluh vymáhat.Tříletá lhůta začíná běžet ode dne splatnosti pohledávky.Upomínky a výzvy k zaplacení, tuto lhůtu nepřerušují ani neprodlužují.Ne­doplatky za pojištění se promlčují po 5 letech. Nesolidní firmy urgují různé nedoplatky (skupují pohledávky) i po více jak 3 letech,zkouší kdo podlehne a zaplatí.K soudnímu sporu se neodhodlají, jelikož si jsou vědomy toho, že vymáhají pohledávku po 3 letech po její splatnosti(prom­lčenou). Pokud jste takovou výzvu k uhradě dostal(a), nemusíte činit nic nebo vymahatele upozornit, že se jedná o promlčenou pohledávku nebo podat u soudu „odpor“ a případ by se projednal soudně. Pokud toto učinítě,tak firma svoji akci přeruší,o předem prohraný soudní spor nemá zájem.Pokud jste si svého dluhu vědom,nic vám nebrání uhradit jej i po 3 letech po jeho splatnosti. Tady záleží na charakteru a čestnosti dlužníka.
Ještě dodávám. Pokud došlo k vymáhání natolik, že by hrozila exekuce nesmí zůstat domnělý dlužník nečinný a musí podat u příslušného soudu (dle svého bydliště) ODPOR. Podaný odpor ruší zahájené vymáhací úkony a případ se bude projednávat soudní cestou. Exekutora nezajímá, že vymáhá částku po lhůtě splatnosti, dělá to,co na něm požaduje zadavatel.

Další odpovědi
advokatka

Pokud by se jednalo o vztah mezi dvěmi podnikateli nebo jinak podřízený obchodnímu zákoníku, je promlčecí doba 4letá.

Zdroj: www.advokati-bolzanova33.cz