Mirdas

Jaká je práce u neziskovek ?

Co vše víte o činnosti jakýchkoliv neziskových organizacích, náplň práce, jak jsou financováni, platy, nebo odměny pracovníků a tak dále.
Doplňuji:
_

Zajímá mne zda se kontroluje tok financí a plnění úlohy ke které jsou zřízeny.
Určitě jste se také někdy pozastavili nad činností některých těchto uskupení, které mají řešit určitý problém a stát jim vyplácí na jejich činnost zřejmě nemalé finance.
Ovšem zda by problém byl vyřešen ( berte to prosím s nadhledem ), nebyl by důvod pokračovat a zřejmě by někteří přišli o jistý příjem. Takže ..... ?

Nejlepší odpověď
anonym

Nevím,jestli se ptáš zrovna na toto, ale co „vím“ (nikoli z doslechu, z několika konkrétních případů):

  • neziskovka slouží primárně k financování zájmů a práce jejích zakladatelů, sekundárně k nějakému (obecně prospěšnému) účelu (i když ´inzerován´ je opak)
  • náplní práce je zejména získávání prostředků, pak daná (obecně prospěšná) činnost
  • financování je závislé zejména na grantech (EU, státních…) příspěvcích (kraj, obec…) a sponzorských darech (od nadací, komerčních subjektů, jednotlivců)
  • platy jsou smluvní (neexistuje regulace), podobně jako v libovolné jiné nestátní organizaci, neziskovky často ´spočívají´ na práci dobrovolníků (i bezplatné), případně na uhrazení životních nákladů dobrovolníků (dobrovolnická práce třeba v zahraničí)

___
Pokud jsem se ´netrefil´, případně dotaz upřesni.
😉
Doplňuji:
Ad Doplnění: Někdy je získání grantu vázáno na konkrétní projekt a výsledky jsou vykazovány a kontrolovány. Sem-tam dokonce dojde k tomu, že je vyžadováno vrácení grantu – to pak daná organizace obvykle skončí, nikdo nic nevrátí – a dotyční si mnohdy založí neziskovku novou.
Ovšem příspěvky nejsou obykle cíleny na konkrétní cíl a tudíž stačí ´vykázat´ činnost, nikoli výsledek – a dary jsou obecně ´neúčelové´.
Pokud jde o „vyřešení problému“ – vymyslí se problém jiný (i kdyby šlo jen o ´údržbu´ již dosaženého cíle).
😉

Další odpovědi
ivzez

Já souhlasím s Mowlovým názorem.

Mám osobní zkušenosti s 3 neziskovkami
Všechny tři se předháněly v tom,
komu se podařilo sehnat nejvíce peněz.

Měly samozřejmě i nějakou náplň,
ale ta byla až za těmi penězi …

Takže jednou z nápní práce je psaní žádostí o granty,
oslovovat nejrůznější organizace, …

Vrchol tomu nasadili „specialisté“ z dalších neziskovek,
kteří inzerovali, že hledají fundraisery. Odměnou jim
mělo být určité procento ze získaných peněz …
(To mi asi vadí nejvíc.
I když vím, že neziskovky vlastní prostředky na platy nemají,
příčí se mi peníze věnované na nějaký účel zneužít k něčemu jinému.)

Drap

U každ neziskovky je to jinak. Musíš se informovat u té konkrétní.

mosoj

Práce jako každá jiná.