Lotus

Jaká je normální vlhkost zdiva u staršího zděného domu?

Prosím Vás jaká je normální vlhkost zdiva u staršího zděného domu.Zítra se jdeme podívat na dum a zajímá mě jakou by měli mít zdi maximální vlhkost.Pujčil jsem si Dig.vlhkoměr a rád bych věděl na čem jsem.
Děkuji Honza

Nejlepší odpověď
dědapetr

ovoříme-li laicky o zdivu suchém, máme na mysli takové zdivo na němž se neprojevují známky vlhkosti. V tomto případě můžeme říci, že vlhkost ve zdivu je nízká. V praxi je za hormí mez tohoto stavu považováno 5%hm. vlhkosti. Je-li tato hodnota překročena, dochází k viditelným projevům vlhkosti na povrchu zdiva, objevují se fleky, solné výkvěty, zpuchření omítek a mrznutí zdiva, což vede nejen k opadání fasády ale též k fyzickému rozrušování materiálu zdiva mrazem.

Zdroj: http://www.sa­nacnicentrum.cz/vlhkos­t.asp

Další odpovědi
Hykam

Nejjednodušší rada je podívejte se na zdivo pokud je nově nahozeno pravděpodobně aby nebyly vidět mokré fleky, na staré omítce uvidíte jestli je vlhká nebo ne.