Pruzkumnik

Která je nejvýkonnější sériově vyráběná jawa za totáče?

Rád bych znal typ a výkon v kW

Nejlepší odpověď
Kepler

Asi to byla čtyřtaktní dvouválcová Jawa 500 OHC, která měla něco okolo 30 k a ovládaní ventilů měla přes tzv. královský hřídel. Byl to produkt 50. let a nebyl moc spolehlivý. Typové označení by se mělo snadno vyhledat. Pak se ještě vyvíjel boxer 500 o vyšším výkonu a s unikátními technickými řešeními, postavený na podvozku 350/typ 634. Ale skončilo to jen u prototypů. Veškerý vývoj vlastních řešení nám zhatil systém RVHP.

Další odpovědi
dubraro

Upřesním, nejvýkonnější motor měla Jawa 500 OHC, typ 15/02, a to 28 k, tedy 20,6 kW. Výroba v letech 1955–58, vyrobeno asi 5000 ks.

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Jawa_500_OHC