Revolution

Jaká je nejvhodnější verze Linuxu/Unixu pro začátečníky?

Ve škole začínáme brát Unix, já bych si chtěl nějakou verzi Unixu nainstalovat na notebook abych si to mohl zkoušet i doma sám.
Jaká je asi nejvhodnější verze volná ke stažení (ještě nikdy jsem s Linuxem nepřišel do styku)? Prý existuje verze UNIXU, kde je umožněná i práce v oknech a nováčci (např. já) se tak mohou zorientovat pokud jim přijde zadávání příkazů nepřehledné.

Doplňující otázka: Pokud se to pokusím nainstalovat, ztratím tím uložená data v počítači? A Kdybych ten OS chtěl potom někdy odinstalovat, není to obtížné?
Dík předem

Odpovědi
huxa

ubuntu.cz – zde najdeš vše, co potřebuješ. můžeš si naistalovat jmenované ubuntu rovnou do winů-určeno pro začátečníky na zkoušku, nebo na další oddíly na disku, které vytvoříš např. ve winech pře správce disků či přes instalačku daného OS.
Osobně bych ti doporučil ubuntu, GNU rozhraní má už většina linuxů, takže se ničeho nemusíš bát, o své okna nepříjdeš :)
oddíly s OS jen naformátuješ-dva kliky a pár sekund/minut čekání :)

Bedy

Instalovat operační systém by měl trošku zkušenější uživatel.
Pro běžné uživatele a začínající uživatele Linuxu doporučím buď již zmiňované Ubuntu nebo možná, podle mého názoru, uživatelsky přívětivější Kubuntu nebo Linux Mint.

Instalovat Ubuntu do Windowsu není nejlepší – Ubuntu (i to Kubuntu, apod.) si můžete normálně z instalačního CD na nečisto vyzkoušet – prostě zvolíte možnost Vyzkoušet před instalací a normálně se načte plocha a všechny předinstalované programy.

Pokud to budete chtít nainstalovat na ostro, tak instalátor určitě stávající WIndows detekuje a nabídne 2 možnosti – buď Windows smazat (a tedy i celý disk s tím, včetně dat) nebo Ubuntu nainstalovat vedle Windowsu (disk rozpůlí – nebo si můžete sám určit, kolik dáte Ubuntu a kolik Windowsu). Pak když spustíte počítač, tak se Vás zavaděč zeptá, zda-li chcete spustit Ubuntu (Kubuntu, apod.) nebo Windows.

Určitě dost informací najdete na http://wiki.u­buntu.cz – ta wiki platí i pro Kubuntu, Xubuntu, Linux Mint nebo i Debian (ale ten je spíš pro zkušenější uživatele).

Když si s něčím nebudete vědět rady, tak se obraťte na mne nebo koukněte na forum.ubuntu.cz (zase – tam lze řešit i problémy s Kubuntem, apod. – ty systémy jsou prakticky stejný, jen mají jiný vzhled – jiné prostředí).