Jardafaker

Jaká je myšlenka díla Faust od Goetheho ?

Kdo četl Fausta od Johanna Wolfgaga von Goetheho , nebo o něm něco ví , tak ať něco poradí.Potřeboval bych vědět myšlenku celého díla a souvislost vzniku díla s životem autora (proč ho napsal ,co ho k tomu mohlo vést atd.) Druh je to drama , ale nevim co je to za žánr … a ještě nějaké jazykové prostředky…děkuji moc za odpovědi

Nejlepší odpověď
annas

Určitě jste si měl dílo přečíst a zjistit hlavní myšlenku sám.

Souvislost vzniku díla se životem se pokuste najít v životopise Goetheho.

Je to dvojdílná filozofická báseň v dramatické podobě (tragédie) – určitě poznáte – literární žánr i druh. i formu.

Hlavní myšlenka:
Faust postaven mezi dobro a zlo: v minulosti rebelant proti starým konvencím a zaostalosti se stane tvořivým představitelem lidstva – chce dobýt pravdu a přetvářet svět. Hledá cestu k cíli, prochází různým utrpením , nakonec nachází smysl života v práci pro dobro lidstva. Tím dosáhl svého vvsvobození.

Cesta člověka za smyslem života – věčná nespokojenost, touha po poznání, služba ostatním lidem.
.
jen pak jsi hoden svobody a žití,

když rveš se o ně den co den.

Jazykové prostředky
Ty, které se v básních nejčastěji používají – metafora, metonymie, apostrofa, personifikace atd.

Další odpovědi
led

„Zas mám se poučovat samou knihou,
že šťastně živ byl člověk tu a tam
a všude lidé lkali pod svou tíhou?

Titul majstra, ba doktora mám,
vodím křížem a sem a tam
své žáky za nos po deset let –
a dovedu jedno jen povědět:
je nemožné, bychom cokoli znali!

Ba, tímto smyslem proniknut chci býti,
poslední závěr moudrosti je ten:
jen pak jsi hoden svobody a žití,
když rveš se o ně den co den. “

Podvod je po zásluhe potrestaný…
Čo iné urobil Faust vo svojej túžbe po poznaní? Miesto toho aby hľadal, zapredal svoju dušu diablovi, ktorý ho viedol ľahšou cestou, nie tvorivou, ale uhládzanou cudzími (diablovými) rukami.
Viem, že moje podanie je v rozpore s oficiálnym podaním diela viď odpoveď annas, ale krása umeleckého diela je aj v jeho rozdielnom chápaní.
Doporučujem si túto knihu prečítať a nie byť ako Faust, ísť ľahšou cestou otázky na tejto stránke. citáty z knihy Faust: http://web2.mlp­.cz/koweb/00/03/67­/93/19/faust.pdf

„…jen pak jsi hoden svobody a žití,
když rveš se o ně den co den. “