DAM

Jaká je minimální mzda

myšleno jako základní mzda pro pracovníky s maturitou? Kde to lze vyčíst? Před cca dvěma lety to bylo myslím 13 200,–Kč/měsíc

Nejlepší odpověď
Adlim

Minimální mzda činí:

48,10 Kč/hod odpracovanou zaměstnancem
8000 Kč/měsíc pro zaměstnance odměňovaného měsíční mzdou při týdenní pracovní době 40 hodin
90% z minimální mzdy (tj. 7200 Kč,resp. 43,30 Kč/hod) v případě, že jde o první pracovní poměr zaměstnance ve věku 18 až 21 let, a to po dobu 6 měsíců ode dne vzniku pracovního poměru
80% z minimální mzdy (tj. 6400 Kč) v případě, kdy jde o mladistvého zaměstnance
75% z minimální mzdy (tj. 6000 Kč,resp. 36,10 Kč/hod) v případě, kdy jde o zaměstnance, který je poživatelem důchodu pro invaliditu prvního nebo druhého stupně
50% z minimální mzdy (tj. 4000 Kč,resp. 24,10 Kč/hod) v případě, kdy jde o zaměstnance, který je poživatelem invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně, nebo o mladistvého zaměstnance, který je invalidní ve třetím stupni a nepobírá invalidní důchod pro invaliditu třetího stupně

Zdroj: http://www.fi­nance.cz/dane-a-mzda/informace/mzda/mi­nimalni-mzda/

Další odpovědi
standa

Tuto problematiku lze vyčíst ve
vládním nařízení č. 567/2006 Sb. „O minimální mzdě, o nejnižších úrovních zaručené mzdy…“
http://www.mpsv­.cz/ppropo.php?ID=nv56­7_2006

jehož nedílnou součástí je PŘÍLOHA, která vymezuje skupiny prací pro účely stanovení nejnižší úrovně zaručené mzdy
http://www.mpsv­.cz/files/ip/nv567­_2006.pdf

V těchto dokumentech se však nedočtete, jaká zaručená mzda přísluší pracovníkům s MATURITOU. To byste se museli podívat do vašich interních předpisů, kde byste měli mít stanoveny základní podmínky (např. maturita/nematurita apod.) pro jednotlivé pracovní pozice. A tuto pracovní pozici byste pak hledali ve zmiňované ´vládní´ příloze a k nalezené skupině prací (č. 1–8) byste pak přiřadili nejnižší zaručenou mzdu dle tabulky uvedené v § 3 vládního nařízení.

skupina – Kč/hod. – Kč/měs.

  1. – 48,10 – 8 000
  2. – 53,10 – 8 900
  3. – 58,60 – 9 800
  4. – 64,70 – 10 800
  5. – 71,50 – 12 000
  6. – 78,90 – 13 200
  7. – 87,10 – 14 600
  8. – 96,20 – 16 100

A JE TO…, celkem jednoduché, že ? 🙂