salsa verde

Jaká je lhůta pro zaplacení?

Zdravím. Prosím o radu. Moje vzdálená příbuzná má problém. Cca před dvěma měsíci jí zemřel otec který žil na opačném konci republiky a ona s ním neudržovala žádný vztah. O jeho úmrtí se dověděla ve chvíli kdy jeho bratr ji kontaktoval, oznámil jí úmrtí i to že už proběhl pohřeb. Ona po svém otci zdědila menší nemovitost, vše řádně proběhlo-nemovitost je už na ni přepsaná. Pohřeb platil bratr jejího otce a dohodli se písemně že ona mu zaplatí polovinu nákladů. Vtéto písemnosti si ale nijak nedohodli termín zaplacení. Uběhlo několik dní a bratr zesnulého jí telefonem oznámil že pokud mu dlužnou částku neuhradí okamžitě tak bude dluh vymáhat soudně. Jedná se o částku 8 tisíc Kč. Ona je ale v situaci kdy si nemůže z rodinného rozpočtu dovolit zaplatit celou částku najednou ani hned. Jak má postupovat?

Nejlepší odpověď
Sůwa

Má v podstatě pouze dvě možnosti, buď si uvedenou částku vypůjčit a dluh uhradit, nebo se pokusit se strýcem dohodnout na splátkách. Čekat, až to strýc bude vymáhat soudně by se zaručeně nerentovalo.

Další odpovědi
tom004

Záleží na přesném znění smlouvy,kterou se,předpokládám strýcem,uzavře­la.Pokud tam není uveden termín splacení,výše případných splátek,a nějaké úročení a další upřesnění,tak mu může posílat měsíčně třeba 100,– Kč.Ale něco by mu měla splácet.Projevila by snahu a druhá strana by měla jakékoliv vymáhání značně ztížené.Ale třeba se najde někdo fundovanější,a odpoví lépe a přesněji.