Avatar uživatele
metro

Jaká je k Zemi nejbližší hvězda, která není hvězdou hlavní posloupnosti ani bílým trpaslíkem?

Hnědí trpaslíci se (protože nejde o skutečné hvězdy) nepočítají.

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? Agneta, Kepler před 3003 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
JájsemRaibek

No myslím, že ji určitě znáš.

Domácí úkoly se zde však neřeší.

Abys to neměl tak jednoduchý, odpovím ti názvem, který tato hvězda má, ale nepoužívá se tak často:
Toliman.

Zdroj: teta wiki

Upravil/a: JájsemRaibek

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Kepler

Bohužel odpovídající přede mnou si řádně nepřečetli otázku, nebo nevědí co je hlavní posloupnost. Celý systém Alfy Centauri, vč. Tolimanu do hlavní posloupnosti patří. Bílé trpaslíky vylučuješ, zbývají tedy obři a nadobři (veleobři).
Najít odpověď na otázku je dost pracné, ale v několika krocích to je možné. Nejdřív si najdi příslušný seznam hvězd a pak hledej dále ve wiki, která spadá do příslušné kategorie a jak daleko je. Viz odkaz.
Při kontrole odkazu se mi to odmítlo otevřít, tedy vkládám ještě jednou: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Seznam_hv%C4%9B­zd
Případně vlož do wiki heslo „seznam hvězd“

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Seznam_nej­v%C4%9Bt%C5%A1%C3%AD­ch_hv%C4%9Bzd

Upravil/a: Kepler

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Radius

Po našem slunci je Proxima Centauri, ta není tady z Evropy vidět, je vidět jen z jižní polokoule, více na wiki…

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Seznam_nej­bli%C5%BE%C5%A1%C3%AD­ch_hv%C4%9Bzd

Upravil/a: Radius

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Agneta

Je to Nemesis – zlá sestra našeho Slunce.
Vrací se každých 26 miliónů let, je o polovinu menší než Slunce, a je téměř neviditelná, protože je to takzvaný hnědý trpaslík.
Nebyla Keplerem ještě (pane Kepler, držím vám palce) spatřena, ale její existence byla fyzikálně doložena:D

Upravil/a: Agneta

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Kepler

Agneta: to že Nemesis byla fyzikálně doložena je pro mně novinka, kde jsi to vzala? Jinak se mi tato hypotéza velmi líbí, Nicméně hnědý trpaslík není pořádná hvězda a je v otázce vyloučen. A kdyby šlo o červeného trpaslíka, ten je v hlavní posloupnosti, tudíž je v otázce taky vyloučen.

před 3003 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Agneta

Doložena takto:
Nemesis prolétne v blízkosti Slunce (tedy naší soustavy, ještě daleko za Plutem), a to „hne“ naším celým systémem (v podobě katastrof), je to i z této strany prokázáno (archeology).

před 3003 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

Archeology bylo prokázáno, že k vymírání docházelo každých 26 mil. let, ale ne z jakého důvodu. Nemesis bude prokázána ASTRONOMY až ji lokalizují opticky, pravděpodobně v IR spektru a bude určená její dráha, vzdálenost atd. Zatím je to ale jenom hypotéza. I když krásná.

před 3003 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Radius

Já se ještě vrátím k úvodní otázce – dejte si na Wiki:
Seznam nejbližších hvězd

Odkaz mi nelze dát, je tam v něm bohužel diakritika (háčky a čárky).

před 3003 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek