Krepy

Jaká je hlavní složka Coca Coly? (mimo kofein)

Nejlepší odpověď
annas

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-obsahuje-napoj-coca-cola

Po 125 letech je možná tajemství konečně odhaleno. Novináři totiž objevili ve 32 let starém atlantském tisku článek se snímkem otevřené knihy, kde jsou detailně popsány ingredience a jejich množství na přípravu nápoje. Fotografii i s přepisem údajů poté novináři umístili na webové stránky Thisamericanli­fe.org.

Jednat by se mělo o přepis receptu samotného Johna Pembertona, který tento perlivý nápoj vymyslel. Pravost receptu zkoumal i historik Mark Pendergrast, jenž se historií nápoje zabývá. I ten věří, že by se opravdu mohlo jednat o skutečný tradiční recept na Coca-Colu, která se prodává ve více než 200 zemích světa.

Recept na Coca-Colu:

Příchuť

  • použije se 56,7 gramu příchuti na 18,9 litru sirupu

Alkohol
226,8 gramu
Pomerančový olej 20 kapek
Citrónový olej
30 kapek
Olej z muškátového oříšku
10 kapek
Koriandrový olej
5 kapek
Neroli olej
10 kapek
Skořicový olej
10 kapek

Sirup
Extrakt z koky
3 gramy
Kyselina citrónová 85 gramů
Kofein
28,3 gramu
Cukr
30 (jednotka nečitelná)
Voda
9,5 litru
Limetkový džus
0,95 litru
Vanilka
28,3 gramu
Karamel pro dobarvení
42,5 gramu nebo více

http://www.no­vinky.cz/koktej­l/225270-prisne-tajny-recept-na-coca-colu-byl-zverejnen-v-novinach.html
Doplňuji:
Coca-Cola (někdy též zkráceně „Coke“) je hnědý sladký nápoj s obsahem kofeinu a bezkokainového výtažku koky. Na trh byl uveden roku 1886, od roku 1892 jej vyrábí The Coca-Cola Company.

Dnešní Coca-Cola je již nealkoholickým nápojem a neobsahuje víno ani kokain jako původní verze, od roku 1888 je sycená oxidem uhličitým.

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Co­ca-Cola

arygnoc

čítali ste tie články?
všetko sú to iba dohady (slovo >údajne< je tam snáď 10×).

a samotný nápoj je roztok sirupu (tá údajne pravá receptúra je recept na sirup) a vody, ktorého pomer (toho roztoku) ani v jednom odkaze nenájdete.

cochee

Jak vidno z odpovědi annas, recept je vskutku asi originální a hlavně zastaralý. Alkohol rozhodně v dnešní CC nehledejte. Dále je taky vidět, že kofein není hlavní složkou, ani druhou hlavní složkou, ani třetí hlavní složkou… hlavní složkou CC je pak očividně voda. Pan Pemberton pak ve svém receptu zapomněl na důležitou věc, když už jde o perlivý nápoj, a tou je oxid uhličitý. Z vypsaných ingrediencí je zřejmé, že v nápoji samovolně chemickou reakcí nevznikne.

Dochy

Už jsem chtěl tu vodu psát do odpovědi, ale teď, když to tu vidím v diskusi… ☹
Zkasils mi celej večer, kdo ví, jestli vůbec usnu 😉

cochee

😁

annas

Máte pravdu, že novější recept ne obměněný. Proto jsem doplnila další odkaz.