annas

Jaká je historie úsloví „Znát své pappenheimské“?

Kho vlastně znáte či neznáte?

Nejlepší odpověď
rynek878

Když někdo vysoce postavený blahosklonně řekne „znám své pappenheimské“ a občas toto úsloví někteří politici a občas i moderátoři či komentátoři dodnes říkají, měli bychom víceméně padnout v úžasu nad vzdělaností onoho pána. Jenže ono vůbec není jisté, zda většina z těch, kteří úsloví „znám své pappenheimské“ používají, vůbec ví, jaké historické pozadí ta slova mají. A není jisté ani to, že úplně všichni úplně přesně znají význam tohoto slovního spojení

Zdroj: http://www.roz­hlas.cz/regina/slo­va/_zprava/76566

Další odpovědi
vagra

Znát své pappenheimské znamená „znát své lidi, vědět, co v nich vězí, obyčejně v nepříznivém smyslu“.
Tato slova vymyslel, napsal a vložil do úst Albrechtovi z Valdštejna německý básník Friedrich Schiller ve své tragédii Valdštejnova smrt. Pokud to chcete přesně, Valdštejn německy říká Daran erkenn´ ich meine Pappenheimer, což čeští překladatelé překládali různě, třeba: „Tak ve vás poznávám své pappenheimské“ nebo „po tom poznávám své pappenheimské“. Valdštejn ta slova podle Schillera řekl delegaci vojáků pappenheimského pluku, když se ho přišla zeptat, co je pravdy na tom, že Valdštejn chystá zradu císaře a přechod na švédskou stranu. Valdštejn chtěl vojákům zalichotit, pochválit je za věrnost císaři. Jasně však na jejich otázku neodpověděl, s tou zradou to totiž byla pravda a lhát lidem drze do oči za Valdštejnových dob politici ještě neuměli.
Schiller tedy ta Valdštejnova slova nemyslel, jak je chápeme dnes, totiž jako sdělení, že znám nedostatky svých lidí, a že mě tudíž nemohou ničím překvapit. Původně šlo jen o licoměrnou pochvalu, o jakousi odpověď neodpověď.

Zdroj: zkráceno z-http://www.roz­hlas.cz/regina/slo­va/_zprava/76566

hanulka11

Na význam se můžeme podívat do Slovníku spisovného jazyka českého. Tam se dočteme, že znát své pappenheimské znamená „znát své lidi, vědět, co v nich vězí“ a v závorce se dodává „obyčejně v nepříznivém smyslu“.
Tato slova vymyslel, napsal a vložil do úst Albrechtovi z Valdštejna německý básník Friedrich Schiller ve své tragédii Valdštejnova smrt. Pokud to chcete přesně, Valdštejn německy říká Daran erkenn´ ich meine Pappenheimer, což čeští překladatelé překládali různě, třeba: „Tak ve vás poznávám své pappenheimské“ nebo "po tom poznávám své pappenheimské

Zdroj: http://www.roz­hlas.cz/regina/slo­va/_zprava/76566