annas

Jaká je historie objevu a používání lyží ve světě a u nás?

Kdo první u nás použil lyže právě 5. 1. xxxx? Kde?

Nejlepší odpověď
vagra

Historie zahrnuje období od objevu lyží do zhruba poloviny 19. století. V této etapě byly lyže používány jako užitný předmět při dopravě a lovu, později také k válečným účelům. Lyžování bylo rozšířeno především v severních oblastech země: v severní Skandinávii, v severní Americe a v Asii.
Lyže vznikly již pravděpodobně ve střední době kamenné, tj. 8 až 4 tisíce let př. n. l., jako životní potřeba člověka v krajinách s dlouhým zimním obdobím ve střední Asii v Altajských horách a v severní Evropě na území dnešní Skandinávie. Tehdejší obyvatelé severských zemí používali různé druhy sněžnic, které sloužily k chůzi po sněhu.
První písemná zmínka o lyžování pochází ze šestého století, kdy Procopius (526–559) psal o „skriffinnar“ (klouzajících Finech).
Ve středověku začaly lyže sloužit kromě lovu také k zábavě jako lidová kratochvíle.
V 17. století byly lyže zařazeny do výzbroje norské armády a využity u vojenských oddílů ve švédsko-norské válce.
Za kolébku lyžování jako sportovního odvětví se považuje Norsko, a to především kraj Telemarken.
První, kdo se pohyboval za pomoci lyží na české půdě, jsou v historických dokumentech uváděni dva synové městského rady Krause z Görlitz.
V roce 1891 zakoupil hrabě Jan Harrach na výstavě v Kristianii (Oslo) jeden pár norských lyží, které se ale pro svoji délku 3,5 m neosvědčily.

Doplňuji:
1887 – První použití lyží v Čechách,je datováno na 1.ledna 1887 – kdy J. Rössler-Ořovský sjel na lyžích Václavské náměstí.

Zdroj: http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:uR8FNyk­zj1oJ:pf.ujep­.cz/~nosek/bez­ky/historie.html+His­torie+ly%C5%BE­ov%C3%A1n%C3%AD+u+n%C3%A­1s&cd=5&hl=cs&ct=clnk&gl­=cz

Další odpovědi
Terryle

Lyže k nám přivezl sportovní průkopník Josef Rössler – Ořovský, když je předtím viděl ve Skandinávii. Údajně si v Norsku objednal katalogy bruslí a podepsal objednávku Bruslařský klub Praha, což Norové rozluštili jako Bruslař Ski Klub Praha a poslali mu nabídku na ski, tedy lyže :) No, tak pan Ořovský objednal, 5. ledna 1887 došly, s bratrem je vyzkoušeli na Václaváku, za pár let založili lyžařskej klub atd, ale to už sem nepatří. Pěkně popsaná historie lyží u nás je v odkazu.

Lyže vznikly někde ve Skandinávii, pravděpodobně v Norsku nebo v Rusku, to už asi dneska nikdo nedokáže. Úplně nejstarší lyže se našly někde na severu Ruska a byly staré tuším nějakých snad 5.000 let, pokud si dobře vzpomínám. Ovšem tisíce let je lidi používali ne ke sportu a zábavě (ono s těma těžkýma, obrovskýma, placatýma lyžema by se moc sportovních výkonů provádět nedalo… :o), ale jako dopravní prostředek, usnadňující pohyb v hlubokým sněhu. Asi jako nástupce sněžnic, které sice byly fajn na chození, ale šoupat nohama a tak si pohyb usnadnit se na nich nedalo. A tak asi někoho napadlo si na nohy místo klacků vypletenejch kůžema přivázat delší plochý prkna a ejhle, ony klouzaly a šlo to snáz…

Zdroj: http://www.svet­senioru.cz/blo­gy/olina/lyzni­ci-jini

hanulka11

Lyže vznikly již pravděpodobně ve střední době kamenné, tj. 8 až 4 tisíce let př. n. l., jako životní potřeba člověka v krajinách s dlouhým zimním obdobím ve střední Asii v Altajských horách a v severní Evropě na území dnešní Skandinávie. Z počátku se pochopitelně nejednalo o lyže v podobě, v jaké je známe dnes. Tehdejší obyvatelé severských zemí používali různé druhy sněžnic, které sloužily k chůzi po sněhu. Postupem času se sněžnice zdokonalovaly, a tak se chůze s nimi postupně změnila ve skluz na lyžích.

1887– První použití lyží v Čechách. J. Rössler-Ořovský sjel na lyžích Václavské náměstí

Historie lyžování v Čechách a na Moravě
Na konci 19. století se stal sport u vzdělanějších a majetnějších vrstev symbolem pokroku. Proto bylo šíření lyží jako prostředku k provádění nové sportovní činnosti do značné míry spojeno s průmyslovým rozvojem a mezinárodním obchodem.

První, kdo se pohyboval za pomoci lyží na české půdě, jsou v historických dokumentech uváděni dva synové městského rady Krause z Görlitz. Ti podnikli v zimě r. 1880 náročný krkonošský výstup k Petrově boudě, kde se ocitli v centru pozornosti personálu, hostů a potažmo i horských kronikářů.......

Zdroj: http://pf.ujep­.cz/~nosek/bez­ky/historie.html