annas

Jaká je historie nejstarší zavěšené řetězové mostní konstrukce u nás?

V kterém městě se nachází?

Nejlepší odpověď
vagra

Nad výtokem ze Zámeckého rybníka v Děčíně a souběžnou komunikací na místní koupaliště se pne řetězová lávka. Její dva metry široká mostovka je ve výšce 7 metrů nad dnem výtoku.
Lávka je 30 metrů dlouhá, mostovka je vyztužena 10 ondřejskými kříži a dále sestává ze dvou podélných nosníků profilu písmene I. Konstrukce je zavěšena na řetězu, jehož články jsou 0,6 metru dlouhé. Řetězy jsou jednak kotveny do levobřežní skály, jednak procházejí vstupním pět metrů vysokým portálem s ozubem na jeho vrcholu. V terénu jsou pak řetězy u vstupu na lávku kotveny v zemi. Samotná mostovka je zavěšena na dvakrát 6 svislicích.
Lávka je opatřena vkusným zábradlím z páskového železa a představuje dnes nejstarší původní zavěšenou historickou mostní konstrukci na území České republiky (další Stádlecký řetězový most byl totiž na své místo přesunut z Podolska).
Poslední renovace lávky proběhla v roce 1986. Lávka byla údajně postavena v místech, kde stával padací most, a to v roce 1831. Byla zřízena spolu s tunelem ve skále v rámci rozšiřování zámeckého parku, jehož je součástí.
Park však byl poté postupně zmenšován, zejména v souvislosti s výstavbou děčínského řetězového mostu přes Labe v roce 1853. I tento zaniklý řetězový most míval kamenné věže svým charakterem přizpůsobené charakteru architektury starého města.

Zdroj: http://www.li­bri.cz/databa­ze/mosty/heslo­.php?id=190