annas

Jaká je historie letohrádku Hvězda? Proč je spojován s magií?

Nejlepší odpověď
hanulka11

Málo kdo ale ví, že letohrádek dal zbudovat velmi zamilovaný Ferdinand Tyrolský, druhorozený syn Ferdinanda I., pro svoji vzdělanou a úchvatně krásnou milenku Filipinu Welserovou. Nebyla urozeného původu ač pocházela z velmi bohaté bankéřské rodiny a nemohla tedy dlít na Hradčanech. Snažil se jí tedy toto příkoří vynahradit vzácnou výzdobou letohrádku, mytologickými postavami a alegorickými výjevy. Ona se mu odvděčila láskou a tajným sňatkem na zámku v Březnici roku 1557 a povila mu syny Andrease a Karla. Žila s ním také po mnoho let na hradě Křivoklát. Jejich manželství uznal papež za právoplatné až roku 1576 a jejich synové získali svá práva. Štěstí Filipiny ale netrvalo dlouho, roku 1580 zemřelaLe­tohrádek, postavený v XVI. stol. uprostřed Císařské obory (ve spodní části složena z původních dubových lesů), byl vystavěn na půdorysu šesticípé Davidovy (Šalamounovy) hvězdy – základ je tak tvořen dvěmi protínajícími se pravoúhlými trojúhelníky v kruhu o poloměru 60 stop. Jednotlivé cípy hvězdy, ale i meziprostory mezi nimi se zaobírají antickým božstvem a postavám mytologie vůbec. Ty daly své jméno i oběžnicím. I každé podlaží je chápáno jako jeden živel – oheň, vzduch, voda a země…

http://www.ces­tovatel.cz/clan­ky/skryta-historie-letohradku-hvezda/

Zdroj: http://www.hra­dy.cz/index.php?O­ID=1659

Další odpovědi
vagra

Základní kámen letohrádku byl položen 27. června 1555 samotným Ferdinandem Tyrolským.
Na výstavbu dohlíželi nejprve architekt Juan Maria Avostalis del Pambio a Giovanni Lucchese, po nich pak Hans Tirol a Bonifác Wohlmut.

Ten půdorys hvězdy není jenom nějakým geometrickým obrazcem. Symbolika hvězdy v kultuře té doby byla velice významná a dá se říct magická."
Podle psychotroniků se takové mystické stavby často vyskytují na místech, která byla kdysi využívána ke kultovním účelům. A taková pověst se váže i k místu, kde byla Hvězda postavena.
Na jejím místě rostl kdysi údajně dub a pod ním hořel posvátný oheň. Do ohně se vhazovaly vonné byliny, jejichž dým přinášel věštecké sny. Jednou ročně zde byla i slavnost. Oheň prý zhasl se zvukem prvního křesťanského zvonu. Při položení základního kamene Břevnovského kláštera do dubu uhodil blesk a kousky dřeva pak ještě sloužily jako talismany. Podle jiné verze byl dub normálně pokácen a jeho dřevo posloužilo na krov Břevnovského kláštera. Bohužel se jedná jenom o pověst. Letohrádek Hvězda Historicky doložený je v těchto místech pouze les, jakých jsou v Čechách desítky. Ani samotná stavba nebyla založena jako mystické obydlí, ale z důvodů ryze praktických – rozhodující byl volný prostor a les se zvěří. V nově postaveném letohrádku žila tajná manželka Ferdinanda Tyrolského.

Zdroj: upraveno-http://www.ra­dio.cz/cz/rubri­ka/cestujeme/le­tohradek-hvezda