annas

Jaká je historie Drážďanské galerie? Jak se nazývá?

Je prý v ní umístěný nejkrásnější obraz světa? Který to je?

Navštvili jste někdy tuto galerii?

Nejlepší odpověď
anonym

Dráždany a galerie
Hlavním lákadlem této saské metropole je bezesporu jedna z nejuznávanějších a nejobdivovanějších galerií současného světa proslulý Zwinger. Ten představuje jednu velkou klenotnici nabitou nejcennějšími uměleckými předměty. Komplex Zwingeru je složen ze tří velkých budov a nádvoří, jež je kolem nich obehnáno. Na nádvoří najdete krásné kašny a různé gejzíry. Původně celá soustava budov vznikla jako palác sloužící saskému kurfiřtovi Augustovi Velikému. Hlavním architektem stavby byl Matthias Daniel Pöppelmann. Podle původního plánu měla celá výstavba sahat až k břehům Labe. Měla tedy pokrýt celou plochu Operního náměstí, které se nachází před Zwingerem. Nejznámější součástí Zwingeru je galerie starých mistrů. Právě tady jsou vystavena díla takových malířů, jakými byli Rembrandt, Tizian či Rubens. Nejcennějším obrazem celé galerie je Rafaelova Sixtinská Madonna. Za pohled stojí jistě také galerie rytířských sbírek a porcelánu.
Sixtinská madona je proslavenou součástí drážďanské Galerie starých mistrů, která se dnes řadí mezi nejvýznamnější světové galerie. Jsou tu vynikající díla italských renezančních a barokních malířů i obrazy z počátku rokoka. Například Giorgioneho Spící Venuše, obrazy Tiziana, benátských umělců jako Veronese, Tintoretta či Canaletta. Nechybějí ani holandští mistři či představitelé španělského, francouzského a malířského umění.

Další odpovědi
rynek878

Nejkrásnější obraz má Drážďanská galerie
S pařížským Louvrem je pro většinu lidí nerozlučně spojen nejslavnější portrét světa Mona Lisa (Gioconda) Leonarda da Vinciho. Drážďanskou galerii Starých mistrů proslavila Raffaelova Sixtinská Madona. Podle řady kritiků nejkrásnější obraz, jaký kdy byl v historii namalován

Zdroj: http://www.fif­tyfifty.cz/Nej­krasnejsi-obraz-ma-Drazdanska-galerie-2128579.php

vagra

K historii už snad není co dodat.Odpověď na poslední část otázky je: Ano,měl jsem tu možnost vidět Sixtinskou Madonu od Rafaela,která je považována za nejkrásnější obraz na světě.

panenka

Sixtinská madona je proslavenou součástí drážďanské Galerie starých mistrů, která se dnes řadí mezi nejvýznamnější světové galerie. Jsou tu vynikající díla italských renezančních a barokních malířů i obrazy z počátku rokoka. Například Giorgioneho Spící Venuše, obrazy Tiziana, benátských umělců jako Veronese, Tintoretta či Canaletta. Nechybějí ani holandští mistři či představitelé španělského, francouzského a malířského umění.

Pohled do minulosti
Základy Drážďanské galerie položil v šestnáctém století saský vévoda Jiří Bradatý (1500 až 1539), syn Albrechta Srdnatého a Zdeny z Poděbrad, který učinil z Drážďan rezidenční město. Byl mecenášem malíře Lucase Cranacha staršího, což výrazně ovlivnilo jeho vztah k malířskému umění. V jeho stopách následoval Mořic Saský a zejména August I. Saský, který je pokládán za skutečného zakladatele Drážďanské galerie. Jako datum jejího založení se uvádí rok 1560. V té době měla galerie už řadu obrazů Albrechta Dürera, Lucase van Leydena a dalších mistrů.
Nová éra začala s nástupem Augusta II. Silného, který byl od roku 1694 saským kurfiřtem a od roku 1697 polským králem a pokračovala za jeho syna Augusta III., rovněž polského krále a saského kurfiřta. Oba byli vášnivými sběrateli umění a zaměřili svůj zájem nejen na saské umění, ale také do Itálie, Francie a na staré vlámské mistry.
Nejvýznamnější akvizicí Augusta III. byla v roce 1754 už uvedená Raffaelova Sixtinská Madona. Malíř ji původně vytvořil v letech 1512 až 1513 pro klášterní kostel v Piacenze. August III. o koupi jednal celé dva roky a za obraz zaplatil tehdy horentní částku 25 tisíc římských skudů. Krátce předtím získal pro galerii stovku nejcennějších obrazů ze sbírky Francesca III. d’Este z Modeny. Šlo o slavná díla italské renezance, například čtyři obrazy Veronesovy, dále Tizianovy a Correiggiovy obrazy, ale také díla Velázquéze, Rubense, Holbeina, Vermeera či van Dycka. Po sedmileté válce, která vypukla v roce 1756, už nikdy nebyly nákupy obnoveny ve stejné míře.

Zdroj: http://moudros­t.mujblog.cen­trum.cz/clanky/Nej­krasnejsi-obraz-ma-Drazdanska-galerie-54770.aspx

anonym

Ano byla jsem tam a v Drazdanech je i nadherna klenotnice.