annas

Jaká je historie a symbolika květiny lilie?

Kdy se začal symbol používat? Jaké má významy atd.?

Nejlepší odpověď
vagra

Tajemství lilie spočívá v její symbolice. V křesťanském světě je bílá lilie znakem čistoty a nevinnosti. Některé starověké kultury jí však přisuzovaly i jiné významy.
Nejstarší zobrazení lilií je staré 3600 let.Dochovalo se na mínójské fresce v Knossu, na níž je zachycen Ariadnin trůn zdobený liliemi.
V Egyptě, Řecku a Římě byla lilie naopak symbolem plodnosti, naděje a budoucnosti.
V asijských kulturách byly některé druhy ceněny hlavně pro léčivé účinky a byly běžně konzumovány
V Evropě lidé rovněž už od antiky znali účinky lilií a do počátku 19. stol. s jejich pomocí léčili choroby. Do dnešních dob se ale zachovala hlavně křesťanská symbolika.
Lilie je spojována i se smrtí. Její květy proto bývají tesány do náhrobních kamenů.
Stala se také erbovním znakem králů, zvláště díky kráse a elegenci květů.
Květ lilie má ve znaku rovněž skautské hnutí.Původ skautského znaku tkví ve středověkých mapách a kompasech, na nichž byl sever vyznačován květem lilie.Prostřední okvětní lístek představuje střelku kompasu a znamená schopnost jít přímo a neobcházet překážky.

Aristokratická ušlechtilost lilií je předmětem obdivu dodnes.

Zdroj: podstatně zkráceno a upraveno z-http://www.roz­hlas.cz/leonar­do/historie/_zpra­va/203735

Další odpovědi
iceT

Mohu se svou troskou do mlyna?Domnivam se,ze symbol lilie mela jedna hrdinka vypaleny na rameni jako znameni hanby,bylo to ve Trech musketyrech,mam dojemze ve verzi s M.Yorkem.Nosila pres to znameni satek.

hanulka11

Lilie bělostná je jednou z nejstarších pěstovaných květin na světě. Pro svou spanilost a omamnou vůni byla oblíbena již v době hluboko před Kristem, ve středověku platily lilie za symbol míru, Lilium candidum byla květinou Panny Marie a stala se symbolem čistoty a cudnosti, ve skautském znaku například symbolizuje čestnost

V historii se k nim však vztahovala také řada náboženských a mystických asociací.

Zdroj: http://www.du­mabyt.cz/rubri­ky/zahrada/pe­ce-o-zahradu/cistota-lilii_20427.html