Lachtan

"Jaká je historie a původ názvu fémové vraždy?

Jde o tajnou vraždu na podkladě rovněž tajného odsouzení pro domnělou či skutečnou zradu, užívané např.nacisty před jejich oficiálním uchopením moci. Neznám však původ slova ani historii tohoto druhu vraždy.

Nejlepší odpověď
annas

Slovo féma (trest) pochází z německého slova veme. Používalo se pro středověký německý tajný hrdelní soud; po II. světové válce pak zločineckou teroristickou organizaci. (Slovenský slovník cizích slov).
Ze stránky Policista – měsíčník MV ČR jsem okopírovala článek o původu fémových vražd.

POSMRTNÁ KARIÉRA HERMANNA LÖNSE
Werwolf – vlkodlak, půl na půl člověk a vlk.
Zloduch, který na sebe bere vlčí podobu a živí se lidskou krví – tajemná bytost, jež je všude i nikde a bůhvíkam sahá moc jejích pařátů.

Pověsti o upírech a vlkodlacích jsou tak či onak rozšířeny po celém světě, ale v Německu, zemi chmurné mytologie a faustovské tradice, se tyto legendy obzvláště vžily. Natolik, že časem přerostly z fantazie do reality. Již ve středověku vznikla pod tímto jménem tajná sdružení, která si vytvářela vlastní výklad pojmů spravedlnost, a uplatňovala ho v praxi: tisíce rozsudků smrti, jež se okamžitě vykonávaly, vynesly tyto fémové soudy dávných lidských vlkodlaků. Utíkala staletí a v roce 1918 se s tímto označením představil v Německu spolek, který bez milosti odstraňoval všechny, jež považoval za pokrokářské nepřátele země. V roce 1923 založil pak stejnojmennou, krajně pravicovou organizaci studijní rada Klopp a po převzetí moci Hitlerem přešli Kloppovi werwolfové do SA. Za druhé světové války se pojem werwolf znovu uplatnil a Hitler tak třeba pojmenoval svůj hlavní stan ve Vinici na Ukrajině, stal se rovněž krycím označením operace wehrmachtu proti Titovým partyzánům v Jugoslávii. Nejvíce se však werwolf přiblížil své původní podobě až v plánech na činnost nacistických partyzánů. A nejen jménem, také duchem, který jako by ani nepatřil do doby, kdy se pracovalo na zkonstruování atomové pumy. Důvěrník naší policejní zpravodajské služby nasazený v Německu podal po válce zprávu o způsobu, jakým se přijímalo do zvláštních skupin werwolfu.
Pokračování na:

Zdroj: web.mvcr.cz/ar­chiv2008/2003/ca­sopisy/pol/0501/­cilek_info.html