bolak

Jaká je etymologie/pů­vod/význam příjmení JÁGR?

Nejlepší odpověď
annas

D. Moldanová uvádí:

Příjmení Jäg(e)r je odvozené ze staršího přejatého obecného jména Jäger = myslivec. Nebo jde o slangový význam lesák nebo lesník. .
Doplňuji:
Ještě jsem se dívala do etymologického slovníku. Ten uvádí, že jde o člověka, který měl nějaký vztah k lovu zvěře., používal různé návnady, pasti, stavěl sítě, kladl smyčky atd. Člověk, který byl lovec, ale při lovu myslel, byl tedy myslivý, přemýšlivý.

Dnes myslivec musí nejen přemýšlet, ale především dobře mířit.

Těžko říct, který význam pro překlad z němčiny autorka využila.

Další odpovědi
marci1

Pravděpodobně je původ z německého myslivec „Jäger“.

MonkeyKing

To jsou původní kočovníci, kteří se množili mezi příbuznými až z toho vznikl ksindl