Tombik

Jaká je definice termínu protofašismus?

Příp. kdo je protofašista a jaký je rozdíl mezi ním a fašistou.

Děkuji

Nejlepší odpověď
annas

Definice je široká, takže bude dobré, když se projdete článek Český neonacismus, antineonacismus a fašismus

Dovíte se o proto fašismu i protofašismu.

Definice fašismu uvedu, můžete srovnat.
 – nacionálně šovinistické a rasistické hnutí spojené s totalitní formou vlády

• -politický režim původně nastolený v Itálii (B. Mussolinim v r. 1919), založený na diktatuře jedné strany, agresivním nacionalizmu, potlačování občanských svobod

Za ryzí protofašisty lze považovat české extremisty – vzhledem k jejich antiromství, antisemitismu a heslům „Nic než národ!“ spolu s dalšími znaky – především násilnými metodami, hitlerovskými symboly a v neposlední řadě stejně násilnickým antisocialismem popř. antikomunismem .

Protofašisty proto, že fašismus není možný bez účasti a aktivní spolupráce se střední třídou, a podnikatelským průmyslovým sektorem. Pokud skinheds vykřikují – Cikáni nebo Židi do plynu! – myslí to sice zcela vážně, ale fakticky by nedokázali onu plynovou komoru vůbec postavit a onu genocidu zorganizovat.

Tito čeští protofašisté se vpodstatě rekrutují z mladých výtržníků či násilníků, kterým současný tristní stav české společnosti umožňuje sebeomluvu vlastních násilnických projevů; zatímco jejich intelektuálně méně vybavení vrstevníci svoji agresivitu ventilují ve střetech s jinými fotbalovými rowdies, a jejich inteltuálně vybavenější vrstevníci – anarchisté – ji ventilují v násilných střetech s nimi nebo represívními složkami státu, charakterizováni i specifickou výzbrojí v podobě více či méně zábavné či nebezpečné pyrotechniky…

další pokračování a informace v odkazu

http://www.net­socan.cz/socan/num0506/­antineo.html

Další odpovědi
Lamalam

Předpona proto znamená prvotní nebo původní. Význam výrazu protofašista si snadno odvodíš.