Klára***

Jaká je definice nepřiměřené sebeobrany?

Otravoval nás stalker, přítel si s ním dal schůzku, samozřejmě nepřišel, ale tři gorily místo něho. Přítel si vzal 2 policisty. Dva už měl zatklé, ale třetí vytáhl nůž na mého přítele a ten ho v sebeobraně kopl do obličeje. Dotyčný má těžky otřes mozku a je v nemocnici, podal na něj trestní oznamení za pokus o vraždu.

Nejlepší odpověď
Fidel

nepřiměřená sebeobrana nemá definici jako takovou. Trestní zákon definuje nutnou obranu:

§ 29

Nutná obrana

(1) Čin jinak trestný, kterým někdo odvrací přímo hrozící nebo trvající útok na zájem chráněný trestním zákonem, není trestným činem.

(2) Nejde o nutnou obranu, byla-li obrana zcela zjevně nepřiměřená způsobu útoku.

===

Takže v případě hrozícího nebo trvajícího útoku se lze bránit + nepřiměřený způsob útoku znamená: jít na komára kanonem. Pokud Osoba X útočí na osobu Y s nožem v ruce a v osobě Y to vyvolá pocit ohrožení života či zdraví, správně reagoval tím, že se bránil, tak aby útok odvrátil, tedy kopl X do obličeje a způsobil mu újmu na zdraví.

Nutná obrana musí být přiměřená, resp. nesmí být zjevně nepřiměřená, to znamená, že obrana může mít vyšší intenzitu (a zpravidla má) než útok samotný.

Např. sousedovy děti vám kradou třešně (útok na váš majetek) – vy je zastřelíte (útok na jejich život) → zjevně nepřiměřená obrana

Půjdu večer z divadla a proti mne bude šermovat rambo s nožem, případně se mě pokusí bodnout, já vytáhnu ze saka pistoli a zastřelím ho – jde o nutnou obranu

Co se týče trestního oznámení, buďte v klidu, policie to prošetří (musí) a pak to odloží, protože zjistí, že nebyl spáchán trestný čin…

P.S. Kdokoliv může i na vás podat trestní oznámení, třeba z důvodu přípravy teroristického útoku a policie to bude muset taky prošetřit…