Radomír.cz

Jaká byla nejničivější bouře v historii Země, a kde se udála?

Katastrofy

Nejlepší odpověď
www

Našel jsem tajfun Bhola z roku 1970.
Co bylo dříve nelze spolehlivě dokázat, poněvadž nejsou směrodatné záznamy.

Zdroj: 21stoleti.cz/blog/200­7/10/19/7-nejnicivejsich-prirodnich-katastrof-v-dejinach-lidstva/

Další odpovědi
annas

Na bouře se dá dívat z různých pohledů – počet obětí, velikost území a další …
.
Podívejme se do historie na nejničivější tropické bouře podle počtu obětí.

http://pele-mele.blog.cz/1211/nej­nicivejsi-tropicke-boure-historie

Tajfun Bhola
Rok: 1970
Země: východní Pákistán (dnešní Bangladéš)
Počet obětí: 300–500 tisíc
Nejničivější zaznamenaný tajfun v historii lidstva vtrhl do ústí řeky Gangy 12. listopadu 1970. Přímo při bouři zahynulo na půl milionů lidí, přičemž hlavní příčinou takto vysokého počtu obětí byla zvednutá vodní hladina, která téměř zcela potopila většinu ostrovů v deltě řeky Gengy.

a další bouře. Vyberte si je ze 7 nejničivějších přírodních katastrof v dějinách lidstva.

http://21stole­ti.cz/blog/200­7/10/19/7-nejnicivejsich-prirodnich-katastrof-v-dejinach-lidstva/

mosoj

Hayan na Filipinách 10.11.2013.

arygnoc

napr

Hurikán Sandy (október 2012)
Miesto: Karibik, východné pobrežie Severnej Ameriky
Počet obetí: vyše 150
Ďalšie škody: v karibskej oblasti prišli o domov státisíce ľudí, škody v USA sa vyšplhali na 18 miliárd eur

Svet najviac ohromili zábery zaplavených ulíc New Yorku, kde vyčíňanie živlov zabilo najmenej 38 ľudí. Prílivová vlna povytŕhala v Central Parku stromy, do mesta priniesla aj obrovský tanker. Sandy spôsobila najväčšie škody v histórii newyorského metra. Milióny ľudí zostali v 20 amerických štátoch bez elektriny, v Kanade sa bez elektriny ocitlo 130 000 domácností.

Hurikán Katrina (august 2005)
Miesto: juhovýchod USA
Počet obetí: 1 836
Ďalšie škody: búrka stála americkú vládu 70 miliárd eur

Katrina vznikla na Bahamách ako relatívne neškodný hurikán, ktorý, žiaľ, neustále silnel. Najväčšia spúšť postihla New Orleans, pretože v tomto nízko položenom veľkomeste zlyhala protipovodňová ochrana a cez slabé hrádze pretekali masy vody. Pod hladinou skončilo až 80 % mesta. Mnohí ľudia napriek príkazu neopustili mesto a zmizli v rozbúrenej vode.

Cyklón Bhola (november 1970)
Miesto: Bangladéš
Dátum: november 1970
Počet obetí: 300 000 až 500 000
Ďalšie škody: záplavy postihli až 3 500 000 ľudí, potopilo sa približne 9 000 rybárskych lo­dí

Je to najničivejší tropický cyklón v histórii. Obrovská búrka sa spojila s vysokým prílivom a zasiahla oblasť delty rieky Ganga. Masa bahna pochovala až 85 % príbytkov, úroda bola zničená, zahynul všetok dobytok, a preto vypukol hladomor.

Tajfún Vera (september 1959)
Miesto: ostrov Honšú, Japonsko
Dátum: september 1959
Počet obetí: 4 697
Ďalšie škody: obrovské škody na protipovodňových hrádzach a infraštruktúre, devastácia mesta Nagoja

Japonci označujú pacifické búrky číslom, iba tým najhroznejším dajú aj meno. Vera má okrem množstva mŕtvych na rováši obrovské záplavy vo vnútrozemí ostrova. Zranenia utrpelo 39 000 osôb, skoro 1 600 000 oby­vateľov stratilo strechu nad hlavou, neskôr v postihnutej oblasti vypukla epidémia dyzentérie.

Veľký Galvestonský hurikán (september 1990)
Miesto: Galveston, Texas, USA
Dátum: september 1900
Počet obetí: vyše 6 000
Ďalšie škody: v meste Galveston zrovnal so zemou 2 100 budov

Galvestonský hurikán udrel na breh Mexického zálivu v podobe päťmetrových vĺn. Najvyšší bod v meste bol len 3 metre nad morom, a tak vlny roztrieštili drevené domčeky a ich trosky pôsobili pri nárazoch ako baranidlá. Zem v Galvestone zmizla a z vody bolo vidno len holé stromy. Živel neskôr zasiahol aj iné oblasti Severnej Ameriky, väčšie škody napáchal v Chicagu.

Mohutný hurikán v Atlantiku (október 1780)
Miesto: východný Karibik
Dátum: október 1780
Počet obetí: vyše 22 000
Ďalšie škody: zničené vojenské lode, spustošené lesy, desiatky tisíc ľudí prišli o strechu nad hlavou

Je to najsmrtonosnejší hurikán, aký ľudia kedy zaznamenali. Ostrovom Barbados sa prehnali vetry s rýchlosťou viac než 300 km/h, ktoré zbavili stromy kôry. Ničivý živel neskôr zasiahol Portoriko a Haiti, za obeť mu padli aj britské, francúzske a holandské flotily, ktoré v tropickej oblasti bojovali o teritoriálny vplyv.

http://adam.a­zet.sk/clanky/13991/ni­cive-burky-v-dejinach-takouto-silou-vladne-priroda.html

Hamon

Největší a nejničivější popsaná bouře se udála po celém povrchu Země – vznikla dopadem asteroidu, který vyhubil dinosaury. Je pravděpodobné, že v mnohem dávnější historii bylo takových bouří mnoho.