dzzjjjmy

Jaká bude síla? (nakloněná rovina)

Jakou silou musíme vytahovat po nakloněné rovině s úhlem sklonu 35° dřevěný hranolek o hmotnosti 0,5 kg? Jaký je na to vzoreček prosím? Nějak s tím souvisí statický součinitel smykového tření… ☹ prosím poraďte
Doplňuji:
jediné co jsem našla je toto F= Fgr+Ft Fgr= Fg sinα = mg sin α Ft = Nf = Fgk f = mg cos α f

:-/

Odpovědi
gecco

Jo jo – souvisí s tím i součinitel smykového tření…
😉
Napiš svůj návrh řešení, zkontrolujeme ti je…
Doplňuji:
To, že´s nějaké vzorečky „našla“ není důležité… Rozumíš jim?
😉
Dosaď a vypočítej ten příklad (a – pokud možno, poněkud zřetelněji to napiš).

Kelt

Souvisí to s koeficientem tření, ale také s geometrickou funkcí úhlu. A určitě je to v nějaké učebnici fyziky. Můžeš si to nakreslit, dochází k rozkladu sil na dvě složky.

orwell

S těmi vzorečky, co jsi našla, vystačíš. V zadání ti chybí ještě hodnota koeficientu smykového tření f, nebo údaj o materiálu, po kterém se hranolek smýká. Pokud se jedná rovněž o dřevo, mohli bychom uvažovat třeba f = 0,5.
Fgr je síla způsobená gravitací, která je rovnoběžná s nakl. rovinou a táhne hranol dolů. Její velikost je Fgr = mgsin alfa =0,59,81sin35° = 2,8N
Ft je třecí síla a její velikost Ft = f*Fgk, přičemž Fgk je normálová složka tíhy hranolku kolmá na nakloněnou rovinu a má velikost Fgk = mgcos alfa = 0,59,81cos35° = 4 N. Třecí síla má pak velikost Ft = f*Fgk = 0,5*4 = 2N.
Pro vytahování špalíku nahoru musíš přemáhat jednak sílu Fgr, tak i sílu třecí Ft, takže potřebná síla F = Fgr + Ft = 2,8 + 2 = 4,8 N.
Myslím, že takto to asi bylo myšleno, i když situace je při podrobnějším pohledu složitější (např. koef. smyk. tření je jiný v klidu a jiný za pohybu a další věci). Chtěl jsem se přidržet tvého značení a nedělat to zbytečně složitější. Hlavně si nakresli obrázek a promysli si to!

Fyzik

Příklad jsem vyřešil obecně, dosazení nechám na tobě. Sílou můžeme působit jakou chceme, ale tipnu, že otázka zněla: jakou silou musíme působit na těleso, aby se posouvalo konstantní rychlostí. Vychází se z Newtonova zákona, odkud se odvodí, že součet složek sil v každém směru musí být roven nule. Sílu od podložky Fp je třeba rozložit na dvě ekvivalentní síly ve směru x a y. Zbytek je pak řešení soustavy dvou rovnic.

https://www.drop­box.com/s/tto­yirgl3vtp0hs/DE­D976A6-D961-4750-882B-B4BEC7CAA194.jpg?dl=0