xmax

Jaká bude doba nabíjení 12V 60Ah baterie solárním panelem o výkonu 100 W?

Nabíjení baterie solárním panelem. Díky

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

To není tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. Záleží totiž na tom, jak svítí slunce, a také na regulátoru, který je napojen k panelu, resp. mezi panel a akumulátor.
Ten řídí nabíjení, takže do baterie pustí klidně 8A, ale pak ubere.
Pokud bude hodně teplo a hodně svítit slunce, tak panel nemá takový výkon, jako by to bylo v zimě, takže nabíjecí proud namísto 8A klidně klesne na 2A.
Takže nelze odpovědět, že doba nabíjení bude 7 hodin, protože ani slunce nebude stejně svítit 7 hodin atd., viz výše popsané.

Další odpovědi
Cenobita

Pokud nebudeme uvažovat ztráty, počítá se to takto:

U = 12 V
Q = 60 Ah = 60*3600 As
P= 100W

A = Q*U
Q = I*t
P = U*I

I=P/U

Q = (P/U)*t
Q/(P/U) = t
60*3600/(100/12) = t

t =25920 sec = 7,2 hod

orwell

Cenobita: To by platilo v případě nabíjení konstantním proudem, což v tomto případě půjde těžko zajistit. Dál zanedbání ztrát způsobí nezanedbatelnou chybu. Ampérhodinová, resp. watthodinová účinnost akumulátoru není zdaleka 100%. O napětí solárního panelu není zde nic známo (ani o druhu akumulátoru), ale je známo, že k plnému nabití olověného akumulátoru se jmen. napětím 12V je třeba napětí nabíječe odpovídající cca 2,7*6 = 16V. Pokud bude panel dávat nižší napětí, těžko s ním bude možné Pb akumulátor plně nabít. Dále při nabíjení při konstantním napětí nebo v případě, že se obě veličiny (napětí i proud) při nabíjení mění, není stanovení dodaného náboje tak jednoduché, jak z tvého výpočtu vyplývá, i když je po formální stránce v pořádku (tedy za předpokladu dostatečného napětí solárního panelu, zanedbání ztrát a dodržení konstantního proudu po dobu nabíjení). Takže se kloním spíš k odpovědi Raibeka.

Dochy

Však Cenobita píše: „Pokud nebudeme uvažovat ztráty…“ tedy ideální případ, slunce svítí, solární panel jede na jmenovitých hodnotách,… napájecí měnič se 100% učinností… Pak 12W, 60Ah baerie je 720Wh, při nabíjení 100W je to 7,2h…
Pokud budeme uvažovat ztráty, je to samozřejmě o něčem jiném. Ale Pak už to také nejde spočítat pro nedostatek informací. Jinak olověný aku se nenabíjí na 16V, ale pokud se nemýlím, tak asi 14,4V

orwell

Těch 14,4V = 6*2,4V a 2,4V je napětí jednoho článku na počátku plynování. Napětí článku sice nabitého, ale v ustáleném stavu, bez zatížení je už asi o 0,1V nižší, ale jedná se o napětí po odpojení nabíječky! Lze si to lehce ověřit měřením svorkového napětí akumulátoru při připojeném a odpojeném nabíječi. Rozhodně to nebudou napětí stejná a rozdíl bude záviset na velikosti proudu dodávaného do akumulátoru. Je třeba mj. respektovat také úbytek napětí na vnitřním odporu akumulátoru, o který se v případě vybíjení jeho svorkové napětí snižuje, ale v případě nabíjení je třeba ho přičíst. Pokud se podíváš na vybíjecí a nabíjecí charakteristiky v literatuře (např. Zdeněk Jan+kol.: Elektrotechnika motorových vozidel 1, str. 69), uvidíš ten rozdíl.
Aby platil výpočet Cenobity, je třeba dodržet podmínku konstantní hodnoty nabíjecího proudu po celou dobu nabíjení, což obvykle splněno není, zejména u běžných nabíječů. Stačí kontrolovat proud během nabíjení na A-metru. Pokud tato hodnota kolísá, nelze dodaný náboj do ak. stanovit prostým součinem Q = I*t. Existují různé nabíjecí procesy (U, I, W, …), viz literatura.