Avatar uživatele
jipi

Jak zrušit fakturu?

Jsem FO, nejsem plátce DPH, vedu DE. Mám notorického neplatiče. Dvakrát jsem ho dal k soudu a exekutorovi. Nezaplatil. Teď je v konkurzu. Od roku 2002 se mi v účtu vlečou faktury, ze kterých už určitě neuvidím ani korunu (státu dluží miliony). Jde tyto faktury vyřadit z DE?
Doplňuji:
Slušnost velí poděkovat za odpověď. Tak tedy děkuji, ale ještě jednou, FO = fyzická osoba a hlavně (!!!) DE = daňová evidence, tudíž vedu podle dříve platných názvů jednoduché účetnictví, nikoliv podvojné, jak je uváděno v jedné z odpovědí. Díky!

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Upravil/a: jipi

Zajímavá 0 před 5168 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
ReHu

Nejsem znalec, ale mslím si, že faktury zpětně vyřadit nelze. Od součtu fakturovaných sum se odvíjí vše další. Měl by to vědet váš účetní nebo snad i správce daně na FÚ.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
standa

  1. Zaúčtované faktury „jen-tak“ zrušit či stornovat nebo jinak ´vymazat´ z podvojného účetnictví NELZE
  2. Zákon o daních z příjmu a zákon č. 593/1992 Sb., o rezervách však za určitých okolností umožňuje, abyste si hodnutu neuhrazené pohledávky uplatnil do daňově uznatelných výdajů a snížil si tak základ pro stanovení daně z příjmu
  3. tvorba opravných položek nebo tvorba rezerv je však dost problematická ve vztahu k okolnostem, které doprovázejí (-ly) průběh vymáhání pohledávky. Existuje řada možností jak jste se měl nebo mohl nyní zachovat.
  4. Doporučuji, abyste se poradil přímo s daňovým poradcem, který bude mít k dispozici celou agendu spojenou s vymáháním této pohledávky (žaloby, exekuční výměry, rozhodnutí o konkurzu ap.)
  5. pokud se chcete už nyní ´masochisticky´ hrabat v zákonech 🙂 tak doporučuji níže uvedená ustanovení…

I.
zák. č. 593/92 Sb. (tvorba rezerv)
§ 8a Opravné položky k nepromlčeným pohledávkám splatným po 31. prosinci 1994

II.
zák. č. 586/92 Sb. (daně z příjmu)
§ 24/2.y …kdy může být pohledávka uplatněna do nákladů


Doplněna:

AHA ! tak to se omlouvám…, přehlédl jsem tu zkratku DE (daňová evidence), nepřemýšlel jsem a zkratkovitě jsem si „DE“ přeložil jako název účetního programu pro podvojko 🙂

Takže odpověď pro ´jednoduché účto´ (bývalý název pro dnešní název ´daňová evidence´) :

NIC DĚLAT NEMUSÍTE !

Faktury se vám nemohly dostat do výnosů, protože v jednoduchém účtu se účtuje až po zaplacení.

Vám nevznikla žádná ´daňová´ újma a skutečnost, že tyto faktury jen ´překáží´ v evidenci je irelevantní. Klidně je tam nechte.

A nebo si je klidně zrušte 🙂

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek