jipi

Jak zrušit fakturu?

Jsem FO, nejsem plátce DPH, vedu DE. Mám notorického neplatiče. Dvakrát jsem ho dal k soudu a exekutorovi. Nezaplatil. Teď je v konkurzu. Od roku 2002 se mi v účtu vlečou faktury, ze kterých už určitě neuvidím ani korunu (státu dluží miliony). Jde tyto faktury vyřadit z DE?
Doplňuji:
Slušnost velí poděkovat za odpověď. Tak tedy děkuji, ale ještě jednou, FO = fyzická osoba a hlavně (!!!) DE = daňová evidence, tudíž vedu podle dříve platných názvů jednoduché účetnictví, nikoliv podvojné, jak je uváděno v jedné z odpovědí. Díky!

Nejlepší odpověď
ReHu

Nejsem znalec, ale mslím si, že faktury zpětně vyřadit nelze. Od součtu fakturovaných sum se odvíjí vše další. Měl by to vědet váš účetní nebo snad i správce daně na FÚ.

Další odpovědi
standa

  1. Zaúčtované faktury „jen-tak“ zrušit či stornovat nebo jinak ´vymazat´ z podvojného účetnictví NELZE
  2. Zákon o daních z příjmu a zákon č. 593/1992 Sb., o rezervách však za určitých okolností umožňuje, abyste si hodnutu neuhrazené pohledávky uplatnil do daňově uznatelných výdajů a snížil si tak základ pro stanovení daně z příjmu
  3. tvorba opravných položek nebo tvorba rezerv je však dost problematická ve vztahu k okolnostem, které doprovázejí (-ly) průběh vymáhání pohledávky. Existuje řada možností jak jste se měl nebo mohl nyní zachovat.
  4. Doporučuji, abyste se poradil přímo s daňovým poradcem, který bude mít k dispozici celou agendu spojenou s vymáháním této pohledávky (žaloby, exekuční výměry, rozhodnutí o konkurzu ap.)
  5. pokud se chcete už nyní ´masochisticky´ hrabat v zákonech 🙂 tak doporučuji níže uvedená ustanovení…

I.
zák. č. 593/92 Sb. (tvorba rezerv)
§ 8a Opravné položky k nepromlčeným pohledávkám splatným po 31. prosinci 1994

II.
zák. č. 586/92 Sb. (daně z příjmu)
§ 24/2.y …kdy může být pohledávka uplatněna do nákladů

Doplněna:

AHA ! tak to se omlouvám…, přehlédl jsem tu zkratku DE (daňová evidence), nepřemýšlel jsem a zkratkovitě jsem si „DE“ přeložil jako název účetního programu pro podvojko 🙂

Takže odpověď pro ´jednoduché účto´ (bývalý název pro dnešní název ´daňová evidence´) :

NIC DĚLAT NEMUSÍTE !

Faktury se vám nemohly dostat do výnosů, protože v jednoduchém účtu se účtuje až po zaplacení.

Vám nevznikla žádná ´daňová´ újma a skutečnost, že tyto faktury jen ´překáží´ v evidenci je irelevantní. Klidně je tam nechte.

A nebo si je klidně zrušte 🙂