hubenej

Jak zní zákon po novele?

prosim vas rizeni bez R.P. par. 108 myslim byl zrusen a jak zni zakon rizeni pod vlivem alkoholu nebo navikovich latek? je to trestny cin????? od kolika do kolika? a jestli budu souzen dle tohoto paragrafu mam narok na advokata exofo??? pri prvnim stani mi ho nedali. Dekuji

Odpovědi
standa

Ano, trestný čin „Řízení motorového vozidla bez řidičského oprávbnění“ dle § 180a trestního zákoníku, platného do 31.12.2009 byl zrušen.
Toto protiprávní jednání je však PŘESTUPKEM, kde hrozí finanční trest 25–50 tis. Kč + zázaz řízení.

Trestný čin „Ohrožení pod vlivem návykové látky“ podle § 274 ´nového´ trestního zákoníku zní:

§ 274 Ohrožení pod vlivem návykové látky
(1) Kdo vykonává ve stavu vylučujícím způsobilost, který si přivodil vlivem návykové látky, zaměstnání nebo jinou činnost, při kterých by mohl ohrozit život nebo zdraví lidí nebo způsobit značnou škodu na majetku, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok, peněžitým trestem nebo zákazem činnosti.
(2) Odnětím svobody na šest měsíců až tři léta, peněžitým trestem nebo zákazem činnosti bude pachatel potrestán,

  1. způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 havárii, dopravní nebo jinou nehodu, jinému ublížení na zdraví nebo větší škodu na cizím majetku nebo jiný závažný následek,
  2. spáchá-li takový čin při výkonu zaměstnání nebo jiné činnosti, při kterých je vliv návykové látky zvlášť nebezpečný, zejména řídí-li hromadný dopravní prostředek, nebo
  3. byl-li za takový čin v posledních dvou letech odsouzen nebo z výkonu trestu odnětí svobody uloženého za takový čin propuštěn.

Na advokáta ex officio (z úřední povinnosti) máte nárok pokud tak rozhodne soud. Proti rozhodnutí soudu můžete podat opravný prostředek. Nepochybně jste byl poučen o svých právech…, otázkou je zda jste svým právům dostatečně rozumněl.