dudu

Jak následky namrznutí brambor zmírnit, nebo snad zcela napravit?

Asi nejsme jediní komu se letos nepodařilo uskladněné brambory ochránit před mrazem. Důsledkem je, že škrob se rozložil na cukry a dříve chutné brambory se přeměnily v cosi jako batáty. Máte prosím zkušenost jak tento proces alespoň částečně eliminovat nebo snad zcela napravit?

Nejlepší odpověď
Hykam

Kromě skrmení prasetem lze ještě brambory přemístit do tepla (cca 15°C), po cca 14 dnech se opět cukry změní na škroby a brambory bude možné opět nejen konzumovat, ale i použít jako sadbu.

Další odpovědi
marci1

Doporučený postup dle netu: "Namrzlé brambory přeneseme do tmavé místnosti, která má teplotu asi 15°C a volně je rozložíme. Dýcháním ztratí část cukru, který se v nich vytvořil. Potom je oloupeme a dáme do teplé vody vařit. Když voda vře, slijeme ji a brambory zalijeme novou vařící vodou se lžičkou octa, a potom uvaříme. " 🙂
http://www.rady-navody.cz/potraviny-a-vareni/zeleni­na/1942-jak-odstranit-z-premrzlych-brambor-sladkou-chut-sladkost-postup-navod

Drap

Je pouze jediný způsob. Uvařit je tak jak jsou a dát do žrádla tomu zvířeti na obrázku. To to bez problémů stráví a bude mu i chutnat.
Zpracovávat popsaným způsobem podle popisu lze jen velmi málo mrazem postižené brambory.

ivzez

Já je nechám pár dnů v teplejší místnosti a potom je vařím
s trochou octa, hodně kmínu a trochu víc osolím.

Nebo je používám do bramboráků. Nevím proč,
ale nasládlá chuť brambor se z nich nějak vytratí.

johana 56

Rozložit v teple. Některé odrůdy sladkou chuť úplně neztratí.

Ocet nepoužívám. Při vaření přidám jeden nebo dva stroužky česneku. Do šťouchaných víc cibulky a bylinek, do kaše trochu zakysané smetany.

Lamalam

Jak píše Drap. Přepasírovat přes prase.

Mc Merkurion

… na hranolky, kaši a na knedlíky jdou ještě použít … takže je lze vlastně používat i nadále bez úprav …