Eliiis

Jak změřit výšku rozhledny pomocí barometru?

Máme na fyziku zjistit jak změřit výšku rozhledny pomocí barometru.

Odpovědi
Attack-design

zde je napsín výpočet akorát že na mrakodrap, jinak je vše stejné
„Zaprvé mužete vzít barometr na strechu mrakodrapu, hodit ho
pres okraj dolu a merit cas, než barometr dopadne na zem. Výšku budovy lze spocítat
podle vzorce H = 0.5g * t 2. Pro barometr to ale bude smula“. „Nebo, pokud svítí
slunce, mužete zmerit výšku barometru, pak ho postavit na zem a merit délku jeho
stínu. Pak zmeríte délku stínu mrakodrapu a potom je jednoduchou záležitostí pomocí
pomerné aritmetiky spocítat výšku mrakodrapu“. „Pokud byste ovšem chteli být vysoce
vedectí, mohli byste upevnit krátký kus provázku k barometru a zhoupnout jím jako
kyvadlem, nejdrív k zemi a pak ke streše mrakodrapu. Výška se vypocítá z rozdílu v
gravitacní síle T=2 pi sqroot (l / g).“ „Nebo jestli má mrakodrap venku únikové
schodište, bylo by jednodušší vyjít nahoru a oznacovat celou výšku budovy pomocí
délky barometru a pak to secíst.“ „Kdybyste ale chteli být jenom nudní a ortodoxní,
Stránka 2/4
Motorkári.cz
ftip 533
http://www.mo­torkari.cz/fo­rum-detail/?ft=50954­&fid=34
pak byste mohli použít barometr k merení tlaku vzduchu nejdrív na streše mrakodrapu
a pak u zeme, potom prevést rozdíl tlaku v milibarech na stopy, a dostali byste tak
výšku budovy.“ „Protože jsme ale trvale nabádáni, abychom uplatnovali nezávislé
myšlení a používali vedecké metody, bylo by nepochybne nejlepší zaklepat na
domovníkovy dvere a ríct mu: Kdybyste chtel pekný nový barometr, dal bych vám
tenhle, když mi sdelíte výšku tohoto mrakodrapu.“

Zdroj: http://img.mo­torkari.cz/uplo­ad/files/tema­ta/50954_ftip-533.pdf

alenka901

  • Barometr se vynese na střechu, přiváže se na dlouhý provaz a spustí se na úroveň ulice. Pak se vytahuje nahoru a měří se přitom délka provazu.
  • Vyneseme barometr na střechu budovy, pustíme ho na ulici, změříme stopkami dobu volného pádu a výšku budovy pak určíme ze vzorce jako s=Ígt2.
  • Uvážeme barometr na provaz délky l, rozkýveme jej na úrovni ulice a na střeše budovy určíme tíhové zrychlení g podle vzorce pro dobu kyvu T=2ă(l/g). Vzhledem k tomu, že toto zrychlení závisí přesně vzato na vzdálenosti od středu Země r podle Newtonova gravitačního zákona jako g=oM/r2 (o je gravitační konstanta a M hmotnost Země), lze tímto způsobem určit výšku budovy.
  • Za slunečného dne změříme výšku barometru, délku jeho stínu a délku stínu budovy a jednoduchou úměrou vypočteme výšku budovy.
  • Budeme vystupovat po schodech, přikládat barometr na zeď a dělat si znaménka. Pak změříme výšku barometru a vynásobíme počtem znamének.

Dandi

Nejspíše je tato otázka položená dvakrát, viz zdroj.

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-zmerit-vysku-rozhledny-pomoci-barometru-2