VelkejDíDí

Jak zmenšit velikost souboru (fotky), aniž by se mi zhoršil formát té fotky?

Měla jsem fotku o velikosti zhruba 4 MB, po úpravě v PSku, kdy jsme z té fotky udělala png, následně i v png uložila, se mi velikost vyhoupla na nějakých 17 MB. Nevím, jak to teď stáhnout dolů zpět na 4 MB, a přitom zachovat velké rozlišení fotky.. nevíte někdo, jak na to? :-/
Doplňuji:
P.S. Asi jsem měla místo formátu v nadpisu napsat to rozlišení.. moc se v těch pojmech nevyznám 😁

Nejlepší odpověď
led

Na veľkosti obrázku v Bytoch sa podieľajú 3 faktory:
1 – rozlíšenie
2 – počet farieb
3 – formát súboru
Záleží od použitia ktorý použijete.
napríklad na tlačenie na bežnej domácej, či kancelárskej tlačiarni stačí farebné rozlíšenie 256 farieb, to jemnejšie 16,5 miliona sa používa pri premietaní na monitore, projektore, filmu – hneď ste ušetrili veľa kB, prípadne MB
Podobne aj použitie formátu tiff, raw, jpg, png, gif a podobne používa rôzne spôsoby ukladania dát do súboru
A na záver potreba veľkosti výsledného obrázku – čím väčší, tým viac kB (MB) potrebuje.

Další odpovědi
anonym

Pro velikost obrázku je podstatné zejména:

  • počet barev
  • rozlišení
  • použitá komprese/proklad

Takže se koukni na parametry původního obrázku (neuvádíš formát) a s nimi srovnej parametry obrázku .png (navýšení rozlišení ani počtu barev obrázek nevylepší, takže to nedělej).

ivzez

K čemu potřebujete zachovat velké rozlišení fotky?
Podle mých zkušeností nemá smysl ukládat fotky ve větším rozlišení,
než máte monitor, protože nutnost rolovat při prohlížení fotek dost otravuje.

Já pro zmenšování fotek používám Irfan View nebo Photo Filtre
(oba programy jsou zdarma, u Photo Filtre pozor na verzi – novější jsou placené),
zvolím vhodné rozlišení a „ukládám jako“.

Tato volba (uložit jako) se mi osvědčuje i u dokumentů,
výsledné soubory jsou menší.
Doplňuji:
Obrázky ve formátu PNG bývají při stejném počtu barev
větší než ve formátu JPG.