satan

Jak zmensit fotku?

Mam v PC ztazeny fotky o velikosti 2.5 mb,potrebuji je zmensit na 0.5 mb do inzeratu na bazar.

Nejlepší odpověď
K+R

Zalezi na tom,jaky mate prohlizec fotek.Pokud mate Adobe Photoshop,otevrete si tam fotku a pomoci praveho tlacitka mysi kliknete na obrazek a pote kliknete na zmenit velikost,pak uz jen date,jak moc chcete zmenit velikost obrazku.Podobne se postupuje i v jinych programech,ale presne vam neporadim,kdyz nevim,jaky program pouzivate.

Další odpovědi
Ala81

Treba v obycejnem malovani (start > vsechny programy > prislusenstvi > malovani). Otevrete obrazek, ktery chcete zmensit (soubor > otevrit) a pak ho zmensite (obrazek > roztahnout ci zkosit a zadate velikost v procentech puvodni velikosti. Pozor, jedna se o velikost v pixelech, ne velikost vysledneho souboru!!! Na fotky do inzeratu je bezna velikost 640 × 480 maximalne 800 × 600 pixelu, jestlize je vase fotka ve velikosti napriklad 1600 × 1200 pixelu (podle velikosti 2.5 MB spis tipuju vic), pak jednoduchou matematikou spocitate ze takovyto obrazek staci zmensit na 50% (oba dva rozmery, jinak se vam obrazek zdeformuje). Rozliseni puvodniho obrazku zjistite taky v malovani (obrazek > atributy). Nemente ovsem velikost zde, obrazek by se vam oriznul, takze vysledek by sice byl v pozadovane velikosti, ale treba jen leva horni ctvrtina obrazku. Pak uz staci dat jen (soubor > ulozit jako…) a zvolit nazev, bude vam nabidnut puvodni nazev, ale v takovem pripade byste ztratil puvodni obrazek a nahradil ho zmensenym. Jako typ obrazku zvolete JPEG, ale pokud otvirate fotku v tomto formatu, tak uz to bude predvoleno. Pri zmenseni rozmeru obrazku na 50% se zmensi velikost souboru na 25%, ovsem to plati pouze v pripade nekomprimovaneho obrazku BMP, vzhledem k tomu, ze fotaky pouzivaji dost nizkou kompresi JPG a malovani vyssi, melo by to stacit, pokud ne, jeste o fous obrazek zmensete, treba na 90%.

A pokud mate maly kompaktni fotak, tak si hlavne zmensete rozliseni na nem, 1600 na 1200 pixelu je pro bezne prohlizeni fotek na PC i pro potreby tisku doma na tiskarne nebo ve fotolabu idealni rozliseni, nevim proc se vsichni vyrobci fotaku i vsichni uzivatele honi za silenymi megapixely, stejne ty fotky pak vypadaji hur nez v nizsim rozliseni, protoze obsahuji hodne sumu. Na fotak s vysokym rozlisenim je potreba mi taky poradny objektiv, je to asi podobne jako si koupit ferrari na nase cesty 🙂

Jorg

Advanced JPEG Compressor