jan1523

Jak změní ND filtr nastavení fotoaparátu?

Př. pokud mám CLONU 5,6 a EXPOZICI 1/125 a nasadím ND4, budu muset změnit nastavení na CLONU 2,8 a EXPOZICI na 1/30. Je to správný výpočet?

Nejlepší odpověď
Hlada

Posunutí o 2 EV je správné. Neposouvá se ale čas a clona současně, ale buď jedno nebo druhé nebo v tomto případě obojí o 1 EV.

Další odpovědi
mosoj

ND 4 prodlouží expozici 4×.

Takže buď.

  1. f – 5,6 + t – 1/31,2
  2. f – 2,8 – t –1/125
  3. f – 4 – t – 1/62,5

atd. – atd.

Všechny uvedené hodnoty dává jí stejné množství světla při nasazení ND 4 jako 5,6 – 1,125 bez filtru ND 4.

Na vysvětlenou . Existuje normovaná řada clon mezi jejichž sousedními hodnotami je buď 2 x méně světla nebo dvakrát více. Záleží jestli clonu zvětšujeme nebo zmenšujeme.

tato řada je 1 – 1,4 – 2 – 2,8 – 4 – 5,6 –8 – 11 –16 – 22 – 45

U času je to přímo úměrné .