tomsab

Jak zlepšit svojí mluvu ?

Ahoj, je mi 17 let a mám trochu problémy se sykavkami a chtěl bych to nějak odstranit, protože mi to vadí v tom, čemu se chci věnovat. Nechci ale chodit k nějakému logopedovi. Nemáte nějakou radu ? Děkuji :)

Odpovědi
Zvědavý

Jazykolamy – pořád, dokola, znovu a zas dokud je neřekneš naprosto plynně – dokud takříkajíc nebudeš „plivat slova“ . Cvič z pusou tak že budeš tak 5min v kuse říkat nahlas „O“ a „X“ :)

Reezo

Cvičit mluvit před zrcadlem nebo hovory s členem rodiny či kamarádem. Jednou jsem četl, že si člověk strčil do úst nějaký menší předmět a potom mluvil před zrcadlem tak dlouho, dokud nemluvil srozumitelně a dobře i s tím předmětem v puse.

MK44

„Problémy se sykavkami“ jakož i s jinými hláskami bývají způsobeny odlišným nastavením mluvidel, než jak je obvyklé v dané řeči. Co zní v češtině jako šišlání, může například v nizozemštině znít „správně“.
Hlavní problém však je, proč se nechcete poradit s logopedem. Můžete si sice pořídit logopedickou literaturu, ve které bude podrobně popsáno, jak tu kterou hlásku vyslovit tak, aby zněla, jak je v zemi obvyklé. Můžete si podle rad v ní procvičovat, ale kniha Vám neřekne, zda procvičujete správně. Je to jako, když se z učebnice učíte angličtinu. Tam máte popsáno, jak vyslovit hlásku [ð], ale pouze ten, kdo ji vyslovit umí, nejlépe rodilý mluvčí, Vám může říci, zda ji i Vy vyslovujete, jak je v anglofonním světě obvyklé. Doma Vám si můžou říct, jsou-li upřímní a berou věc vážně, zda vyslovujete „normálně“, což asi není Váš případ, nebo zda si šlapete na jazyk. Ovšem těžko Vám budou radit, jak výslovnost zlepšit – vyslovují totiž automaticky, podvědomě a vysvětlit, jak to vlastně dělají, se jim nemusí podařit. Logoped se tím zabývá.