Jak zlepšit svojí mluvu ?

Ahoj, je mi 17 let a mám trochu problémy se sykavkami a chtěl bych to nějak odstranit, protože mi to vadí v tom, čemu se chci věnovat. Nechci ale chodit k nějakému logopedovi. Nemáte nějakou radu ? Děkuji :)

Odpovědi:

Bronzový

Jazykolamy - pořád, dokola, znovu a zas dokud je neřekneš naprosto plynně - dokud takříkajíc nebudeš "plivat slova" . Cvič z pusou tak že budeš tak 5min v kuse říkat nahlas "O" a "X" :)

Bronzový

Cvičit mluvit před zrcadlem nebo hovory s členem rodiny či kamarádem. Jednou jsem četl, že si člověk strčil do úst nějaký menší předmět a potom mluvil před zrcadlem tak dlouho, dokud nemluvil srozumitelně a dobře i s tím předmětem v puse.

Bronzový

"Problémy se sykavkami" jakož i s jinými hláskami bývají způsobeny odlišným nastavením mluvidel, než jak je obvyklé v dané řeči. Co zní v češtině jako šišlání, může například v nizozemštině znít "správně".
Hlavní problém však je, proč se nechcete poradit s logopedem. Můžete si sice pořídit logopedickou literaturu, ve které bude podrobně popsáno, jak tu kterou hlásku vyslovit tak, aby zněla, jak je v zemi obvyklé. Můžete si podle rad v ní procvičovat, ale kniha Vám neřekne, zda procvičujete správně. Je to jako, když se z učebnice učíte angličtinu. Tam máte popsáno, jak vyslovit hlásku [ð], ale pouze ten, kdo ji vyslovit umí, nejlépe rodilý mluvčí, Vám může říci, zda ji i Vy vyslovujete, jak je v anglofonním světě obvyklé. Doma Vám si můžou říct, jsou-li upřímní a berou věc vážně, zda vyslovujete "normálně", což asi není Váš případ, nebo zda si šlapete na jazyk. Ovšem těžko Vám budou radit, jak výslovnost zlepšit - vyslovují totiž automaticky, podvědomě a vysvětlit, jak to vlastně dělají, se jim nemusí podařit. Logoped se tím zabývá.

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Zdraví

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Zdraví

Zlatý Drap 1605
Zlatý mosoj 1494
Zlatý marci1 1277
Zlatý hanulka11 1030
Zlatý annas 990
Zlatý gecco 737
Zlatý briketka10 714
Zlatý quentos 713
Zlatý iceT 565
Zlatý arygnoc 499

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.