Ales091

Jak zlepšit mluvený projev ?

Zdravím, čím jsem starší (je mi 15) tím víc si všímám že jsem se nenaučil pořádně mluvit a kvalita mého mluveného projevu je minimální, nedokážu se vymáčknout co chci říct, pletou se mi slova, mluvím nesrozumitelně, rád bych tohle řešil s profesionálem ale nevím na koho se obrátit. Děkuju za rad.

Nejlepší odpověď
zzzlatokopka

To není jen tvůj problém, ale většiny mladých lidí:-((( Jsou na vině PC, hry, a soc.sítě:-((( Žijete tak nějak uměle, nemáte pořádný kontakt s okolím:-(((

To chce trénovat, každý den sepiš pár řádků na určité téma a pak je přečti nahlas, a pak řekni bez dívání do papíru tak jak si zapamatuješ.

Také učitel/ka JČ ti určitě poradí:-) Je fajn, že to řešíš:-)
Doplňuji:
Tady se na vině podílí i rodiče, maíj hodně práce a s dítětem moc nemluví.

Často to vidím u hodně mladých matek, jejich děti jdou do školy a neumí žádnou básničku:-(((

Další odpovědi
ivzez

S nesrozumitel­ností – špatnou výslovností pomůže logopedie.
Neschopnost „vymáčknout se“ by mohla svědčit o malé slovní
zásobě. V tom pomůže četba.

V obou případech to ale bude chtít čas a trpělivost,
bude nějakou dobu trvat, než zaznamenáš zlepšení.

ReHu

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-zlepsit-sve-vyjadrovani

anonym

Caesar chodil ke skále a tam z plna hrdla řval i poslouchal ozvěnu – aby mohl vydávat rozkazy a dokázal manipulovat s davem…

tyna.ryglova

Nemůže být na vině třeba tréma? Já i když si předem připravím, jak chci mluvit, tak pak mám takovou trému, že se stejně nemůžu vymáčknout. Hodně mi pomáhá, když mám u sebe nějaký talisman https://www.mi­dorini.cz/ , na který se soustředím a tolik nevěnuju pozornost tomu, že mě poslouchá hodně lidí.