Jak zjistit sve rodne cislo?

jak zjistit sve rodne cislo

Nejlepší odpověď
quentos

kromě posledního čtyřčíslí se dá i odvodit: je to datum narození ve tvaru RRMMDD, přičemž ženy ještě mají na třetím místě zleva (mezi rokem a měsícem) pětku. Poslední čtyřčíslí už se ale musí zjistit – viz ostatní odpovědi.

Další odpovědi
afro.minerva

Rodné číslo se skládá:

první dvojčíslí je rok narození (např. 1980 – první dvojčíslí je 80)
druhé dvojčíslí je měsíc narození. Pokud se jedná o muže, tak se dává prostě číslo měsíce (např. prosinec – druhé dvojčíslí je 12), pokud se jedná o ženu, tak se k měsíci připočítává 50 (např. červen – 6+50 – druhé dvojčíslí je 56),
třetí dvojčíslí je den narození a je to stejné jak pro ženu, tak pro muže. (např. 12. ledna 1984 a žena – 84 51 12)
Číslo za lomítkem nebo poslední čtyřčíslí se přiděluje podle určitého systému. Přesně tento systém neznám, ale celé rodné číslo musí být dělitelné jedenácti. Takže tímhle způsobem je velmi snadné zapamatovat si svoje rodné číslo. Stačí si zapamatovat svoje poslední čtyřčíslí a zbytek se dá takhle složit.

Ještě dodám: Když se jedná o cizince, který nemá trvalý pobyt, ale jenom dočasný, tak se k číslu dne narození také připočítává 50. Tak se také cizinec podle rč. pozná. Např. jde o ženu 75 52 61/přidělené číslo. Je to žena cizinka narozená roku 1975 v únoru 11. dne.

Nuk nuk

Nejjednodušší způsob je nahlédnout do občanského průkazu nebo do rodného listu.

panenka

své rodné číslo zjistíš na rodném listě,na občance na matrice pod kterou spadáš

iwetax

Na kartičce zdravotní pojišťovny.