MonkeyKing

Jak zjistit souřadnice vektoru, když znám jeho velikost?

Mám velikost, ale neznám souřadnice, potřebuju je kvůli vzorečku ohledně kolmosti 2 vektorů nebo se dá zjistit jejich kolmost i s jejich velikostí?

Odpovědi
orwell

Pouze z velikostí vektorů jejich kolmost nezjistíš. Podmínkou kolmosti je rovnost skalárního součinu nule. Ledaže bys znal hodnotu skal. součinu i velikosti obou vektorů. Pak platí, že velikost skal. součinu = součinu velikostí jednotlivých vektorů krát cos úhlu, který svírají. Z toho se dá určit úhel a je-li = 90°, pak jsou na sebe kolmé.