AmazedWolf

Jak zjistit na kolik V je ventilátorek od PC?

Jak zjistim na kolik V je ventilátorek od PC, když už na něm neni nálepka? Třeba nějakej prográmek který mi ůkáže kolik do něj právě de V, nebo tak něco.

Nejlepší odpověď
Dochy

Co přesbně potřebuješ? Jmenovité napětí pro PC ventilátorky je zpravidla 12V. To zpravidla píšu kvůli možným specialitkám zejména u NTB.

Pokud potřebuješ aktuální hodnotu… nejsem si jist, jestli uspěješ s napětím. Pokud deska má regulaci výkonu větráčků zpravidla je to způsobem PWM. Tedy napájení je velice rychle zapínáno a vypínáno a podíl doby kdy je napětí zapnuto je úměrný výkonu. Z SW nástrojů se zpravidla dozvíš aktuální otáčky a právě aktuálně nastavenou střídu z PWM v procentech (ta je úměrná výkonu, ale ne lineárně). V některých případech se nedozvíš ani to…

Další odpovědi
jmhad

starší PC měly výhradně 12 V.Novější jsem ještě nerozebíral. Zkus se podívat na nějakou jinou součástku,některé PC měly dva ventilátorky,

led

Základné napätie v hardware PC je 12V a 5V, batéria na zálohu BIOSu býva zvyčajne 3,6V.

cochee

no jestli potřebuješ vědět napětí pro konkrétní ventilátor na konkrétní desce, tak není problém si to změřit voltmetrem :) Pravdu dí Dochy, vesměs je to 12 V=, až na výjimky – kdysi jsem viděl nějaké mini kousky na chladič čipsetu, ty byly na 5 V. Také se používala finta, když měl 12 V ventilátor moc vysoké točky a „řval jak kráva,“ že se napájel pěti volty, ukradenými třebas z Molex konektoru a točil se tím pádem víc než 2× pomaleji a s nepoměrně menším kraválem.

lexx

standartně 12V nebo za provozu změřit na svorkách voltmetrem (multimetrem)