tony2412

Jak zjistím,že plynoměr ukazuje správně?

Platil jsem měsíčně zálohu 1230 kč za jedny wawky a kombinovaný sporák,spotřeba za rok 870 (nevím v čem se to měří,ale je to rozdíl na počítadle plynoměru za rok)V dubnu plynárna měnila plynoměr t.j. 7 měsíců + ještě 5 měsíců starej plynoměr a při zhruba stejném topení a vaření je spotřeba za rok 332 a přeplatek 7 460 kč!!!!!­V minulé faktuře žádný přeplatek,zaplatil jsem zhruba 14 000 kč za rok a šmytec,teď když měsíc topím a vařím tak mám spotřebu asi 50 za měsíc a bez topení asi 5!A dřív mi vycházelo při spotřebě asi 870 něčeho měsíčně spotřeba 70 na měsíc včetně v létě!Starej plynoměr je kdovíkde,že by ukazoval víc než jsem spotřeboval?Nikdy jsem to nekontroloval…Takže můžu bejt rád že mi teď dají 7500 kč a tím to hasne!Právě by mě zajímalo jak zjistím že ten plynoměr měří správně?Nebo ten novej měří blbě?Bydlím v činžáku takže by byl plyn cítit na chobě kdyby unikal.

Nejlepší odpověď
marci1

Promiň, ta čísla jsem moc nečetla, ale nutné je si stav plynoměru kontrolovat, zapisovat stav. Jednou se nám taky stalo, že došlo k nějaké poruše plynoměru a chvíli šel dopředu a chvíli dozadu. Nahlásila jsem poruchu, uznali technickou závadu, vyměnili plynoměr a naúčtovali dodatečnou částku, která nebyla zas tak vysoká. 🙂

Další odpovědi
cukrar

Můžete požádat o certifikaci plynoměru, pokud bude OK, vše zaplatíte.
Víte jaká byla teplota ve Vámi porovnávaných obdobích? jak venku a vevnitř?
Osobně se domnívám, že je vše OK, starý plynoměr stejně nevyreklamujete.

mosoj

5m3 plynu měsíčně na vaření je tak akorát.
Jinak se stačí podívat do technické dokumentace kamen na udávanou hodinovou spotřebu plynu. A pak si to změřit. Nicméně to znamená nějakou dobu kolem toho skákat a vědět něco o měřících jednotkách. že si nekontrolujete spotřebu je pouze vaše věc a vaše riziko.

Uvedu příklad. Sousedovi praskla voda za vodoměrem než na to přišel, vodoměr mu natočil spotřebu 500 M3. 100 Kč = 1m3. Zaplatil 50 000 ani nemrkl a ještě může být rád že mu na to druhý soused přišel.

ivzez

Spotřeba plynu na plynoměru se udává v m3 (v kubících), do faktury
se přepočítává podle výhřevnosti plynu (10,55/1 m3) na kWh.

Výhřevnost není po celý rok stejná, ale orientačně byste mohl spočítat

„něco“ (počet m3) × 10,55 = počet kWh

Vynásobíte-li dále počet kWh cenou za 1 kWh,
dostanete cenu za spotřebovaný plyn.

Po přičtení měsíčních popltků se dostanete
na celkovou fakturovanou částku.
______

Letos nebyla tak tuhá zima, ani nebyla tak dlouhá, jako jindy.
WAWky jsem letos vypínala někdy v první půlce března, to se
samozřejmě promítne do roční spotřeby plynu. navíc je ještě
pořád poměrně teplo, zatím není potřeba moc topit. Hlavní spotřeba
se podle mne projeví (alespoň u mě to tak bývá) až v lednu a únoru
(v březnu už topím méně, v některých letech už v březnu WAWky vypínám).

______

Při jedněch WAWkách mi 870 m3 za rok přijde docela dost.

Já plyn používám jenom k topení (stejně jako u Vás 1 x WAW)
a k ohřevu vody (karma), spotřebu mám o cca 400 m3 nižší než Vy.

(U mě „sežere“ víc plynu karma, je neuvěřitelné,
kolik toho spotřebuje samotný věčný plamínek).

Ještě mne napadá: Máte v pořádku sporák?